Cod roșu de ploi. Cursuri suspendate în școli și universități din Capitală și alte 5 județe. Autoritățile cer populației să evite deplasările
Activitatea didactică este suspendată miercuri în București și județele Constanța, Călărași, Ialomița, Giurgiu și Ilfov, în contextul avertizării de Cod roșu de ploi emise de Administrația Națională de Meteorologie.
Astfel, toate unitățile de învățământ preuniversitar din București și din cele 5 județe – creșe, grădinițe, școli, licee – au activitatea suspendată miercuri.
Marți seara, de la ora 21:00, a intrat în vigoare un cod roșu de ploi abundente, valabil până miercuri la ora 15:00.
Și universitățile au transmis că își desfășoară miercuri cursurile online sau le vor recupera ulterior. Este vorba despre Universitatea București, Universitatea Națională de Știință și Tehnologie Politehnica București, Universitatea de Medicină și Farmacie ‘Carol Davila’, Academia de Studii Economice, Universitatea de Științe Agronomice și Medicină Veterinară și Școala Națională de Studii Politice și Administrative (SNSPA).
Primarul interimar al Capitalei, Stelian Bujduveanu, i-a îndemnat pe bucureșteni să evite deplasările miercuri, mai ales în zonele aglomerate și în cele inundabile.
“Îi rog ca pe perioada codului roșu să evite deplasările din casă. Îi rog să evite partea aglomerată a orașului, să evite zonele care știu că sunt inundabile. Viața lor și viața noastră este cea mai importantă în aceste momente. Trebuie să ne asigurăm că trecem peste aceste momente fără victime. (…) Prioritatea noastră este să asigurăm bucureștenii că nu sunt în pericol, că nu se blochează orașul, că nu se creează acea vâlvă în a merge și a lua copilul de la școală și a-l duce acasă“, a spus Bujduveanu, într-o conferință de presă.
Și județele Constanța, Călărași, Ialomița, Giurgiu și Ilfov se află sub Cod roșu de ploi abundente. Și în aceste zone școlile au cursurile suspendate.

