Fără acord în Coaliție pentru concedierile din administrație. Consens privind tăieri de 10%, dar nu și asupra modalitățior de reducere

7 October 2025, 10:15 (actualizat 7 October 2025, 18:57)

Coaliția de la guvernare ar fi trebuit să decidă azi asupra reducerilor de cheltuieli și de personal din administrația publică locală. Dar discuțiile s-au încheiat fără un acord. PSD, PNL, UDMR și USR s-au înțeles doar pe fond. Și au convenit o tăiere de 10%. Dar nu și pe formă, pentru că viziunile sunt diferite.

ACTUALIZARE Au căzut de acord de principiu liderii partidelor din Coaliție să reducă numărul de angajați și cheltuielile din administrația locală și reducerea totală să fie de 10%. Modalitatea prin care se va ajunge aici a dat multe bătăi de cap liderilor celor patru partide care au discutat ore bune despre cum ar putea face asta.

Social-democrații sunt adepții unor metode mai blânde, astfel încât nu toate primăriile să se confrunte cu necesitatea de a fi dați oameni afară. Ei spun că aproximativ 700 de primării ar putea să scape de acest criteri, pentru că au puțini angajați și atunci să reducă 10% de la alte cheltuieli.

În timp ce primăriile cu mulți angajați, să meargă cu reduceri de personal până la 20%, astfel încât media națională să ajungă la 10%.

Premierul Ilie Bolojan a fost ferm atunci când a declarat că ar vrea ca 10% din numărul posturilor ocupate să dispară, adică concedieri efective.

Principiul a fost agreat: 10% tăieri din administrația locală, 10% tăieri din administrația centrală.

—————————————– 

Sorin Grindeanu îi propune premierului următoarele lucruri – să se facă reduceri la primării, dar acestea să nu fie la fel pentru toată lumea, ci în funcție de specificul fiecărei primării. Astfel, primăriile mici ar putea să recurgă la reducerea cheltuielilor cu 10%, nu neapărat să dea oamenii afară, pentru că se presupune că în primăriile foarte mici sunt oricum foarte puțini angajați.  

Primăriile mai mari pot să meargă până la 30% de desființare a posturilor, din care maximum 20% să fie posturi ocupate. Și, spun social-democratii că trăgând linie, făcând o medie, se va ajunge la o reducere de 10% per total și vor fi disponibilizați în total în jur de 12.500 de angajați din primăriile și consiliile județene, adică exact cifra pe care o dorea premierul Ilie Bolojan. 

În altă ordine de idei, însă cei de la PSD insistă,  și nu sunt singurii care vor lucru la acesta, să se facă ordine și în administrația centrală să fie minimum 10% tăieri și acolo. Nu înseamnă 10% disponibilizări, înseamnă 10% reducerea cheltuielilor. Pot să însemne reduceri de la mai multe capitole, nu neapărat concedierea unor oameni. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite