Coaliția de guvernare reia discuțiile despre măsurile din Pachetul 3. Care sunt punctele sensibile

19 October 2025, 21:03 (actualizat 19 October 2025, 21:16)


România cheltuie în fiecare an cu 25% mai mulți bani decât încasează, iar deficitul bugetar la finalul anului va fi de 30 de miliarde de euro. Anunțul l-a făcut prim-ministrul României care spune că o mare parte din măsurile ce vor fi incluse în pachetul 3 au fost deja discutate în coaliția de guvernare și vor fi aprobate prin procedura asumării răspunderii. PSD pune însă o condiție, să fie incluse în pachetul 3 și măsuri de relansare economică.

Liderii coaliției de guvernare vor relua discuțiile despre măsurile din pachetul 3 săptămâna viitoare. Potrivit premierului, la finalul acestui an vom avea un deficit de aproape 30 de miliarde de euro, adică aproape 25% din ceea ce încasează România într-un an din taxe și impozite. Doar pentru salariile angajaților din sistemul public statul cheltuie 150 de miliarde de lei anual.

Prin măsurile din pachetul 3 Guvernul vrea să dea mai multe putere primăriilor. Social-democrații vor ca pachetul 3 să fie ultimul cu măsuri de austeritate și pun condiții: să conțină și soluții pentru relansarea economiei.

Economiștii atrag atenția că e important să se reducă deficitul, dar contează foarte mult ca și economia să funcționeze.

În ultimele ședințe ale coaliției, partidele nu au reușit să ajungă la un acord privind concedierea angajaților din administrația locală.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite