Coaliția de guvernare merge mai departe cu restructurarea aparatului de stat. Reduceri de posturi și la Secretariatul General al Guvernului
Premierul Marcel Ciolacu a transmis că PSD susține reforma necesară în sistemul bugetar, indiferent de obstacole. După anunțul privind concedierile de la Senat și de la Camera Deputaților urmează să fie redus numărul de posturi şi la Secretariatul General al Guvernului (SGG) şi la instituţiile subordonate acestuia. Mai mulți miniștri au declarat că în instituțiile pe care le conduc se vor aplică în curând noi organigrame, cu mai puţine posturi de execuție și de conducere.
După scandalul și huiduielile din Senat, adresate lui Ilie Bolojan, premierul Marcel Ciolacu da un semnal că măsurile anunțate în Parlament reprezintă un pas firesc și așteptat de opinia publică. ”Reprezentanții PSD sprijină și participa la acest demers”, a scris Marcel Ciolacu pe pagină de Facebook. Premierul precizează că unii angajați de la Senat, susținuți cândva de PSD în funcții publice, protestează acum pe cont propriu. Și la Camera Deputaților, președintele Ciprian Șerban anunță că taie 20% din posturile de angajați.
Ciprian Șerban, deputat PSD: Toate structurile vor fi luate la verificat și unde vedem că putem face reduceri vom face reduceri. Vor fi pe această lista neagră toți care se încadrează.
După semnalul din Parlament, și premierul spune că va anunța în curând câte posturi vor fi tăiate și din Secretariatul General al Guvernului și din instituțiile subordonate. În ministere, încă se fac analize.
Marcel Boloș, ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene: Sunt instituții la care nu se pune problema eficienței sau reducerii de cheltuială, că mai mult pierzi prin slăbirea capacității administrative, așa sunt Autoritatiel de Management, ANAF, Autoritatea Vamală, aceste instituții cheie care trebuie consolidate. Capacitatea lor ca România să absoarbă mai multe fonduri europene și mai mulți bani la buget.
Reforma implică nu doar o reducere a numărului de angajați, ci și eliminarea unor bonusuri financiare pe care angajații de la stat le-au primit până acum prin Contractul Colectiv de Muncă. La Romsilva de exemplu unii primesc chiar și până la zece salarii brute în cuantum net, ca o prima de pensionare, adică jumătate de milion de lei.
Mircea Fechet, ministrul Mediului: Eu am cerut deja public celor care au primit astfel de sume de bani mai mari sau mai mici, 400 000, 300 000, tuturor care astăzi încă mai lucrează în Regie, s-au angajat tot la Regie, să își dea demisia.
Întregul aparat bugetar se dorește mai suplu. Guvernul s-a angajat să facă reforme și din cauza deficitului bugetar uriaș. Sindicatul Angajaților din Guvern atrage însă atenția că există și alte modalități de reducere a cheltuielilor, între care relocarea Parlamentului și reducerea numărului de parlamentari.

