CNN: Israelul nu se va retrage de la frontiera dintre Egipt și Gaza, așa cum prevede acordul de armistițiu
Israelul nu își va retrage forțele de la granița dintre Gaza și Egipt, așa cum ar fi necesar în cadrul celei de-a doua faze a armistițiului cu Hamas, afirmă o sursă israeliană citată de CNN.
„Nu vom ieși din Coridorul Philadelphi”, a declarat o sursă pentru CNN, referindu-se la fâșia de 14 kilometri de-a lungul frontierei. „Nu vom permite criminalilor Hamas să se plimbe din nou cu camioane și puști pe granițele noastre și nu îi vom lăsa să se întărească din nou prin contrabandă”.
Anunțul vine cu câteva zile înainte de expirarea primei etape a acordului de încetare a focului între Israel și Hamas și la doar câteva ore după ce Hamas a predat ultimii ostatici care urmau să fie eliberați în cadrul primei etape.
Într-o declarație, Hamas a afirmat că refuzul Israelului de a se retrage de la granița dintre Gaza și Egipt ar fi „o încălcare clară a acordului de încetare a focului și o încercare de a inventa scuze pentru a obstrucționa acordul de încetare a focului și a-l face să eșueze”.
Discuțiile privind prelungirea acordului de încetare a focului între Israel și Hamas fi trebuit să înceapă în urmă cu mai mult de trei săptămâni.
Biroul prim-ministrului israelian a declarat joi că Benjamin Netanyahu trimite astăzi la Cairo o „delegație de negociere pentru a continua discuțiile”.
Nu este clar dacă această echipă va discuta faza a doua a încetării focului, care ar trebui să includă retragerea completă a forțelor israeliene din Gaza, sau doar o prelungire a primei faze.
Şeful echipei de negociere a Israelului, ministrul afacerilor strategice Ron Dermer, nu va călători la Cairo pentru negocieri, a declarat purtătorul de cuvânt al prim-ministrului israelian, Omer Dostri, pentru CNN.

