CM 2026: Ghetele jucătorilor englezi au fost furate înaintea primei ședințe de antrenament din Kansas City
Naționala Angliei a fost victima unei breșe de securitate după ce ghetele de meci ale echipei au fost furate înaintea primei ședințe de antrenament pentru Cupa Mondială din Kansas City, anunță The Guardian.
Furtul ar fi avut loc în timp ce echipamentul era transportat de la baza de pregătire premergătoare turneului din Florida către cantonamentul echipei de la Swope Soccer Village, în Missouri. Printre obiectele furate s-ar afla ghetele unor jucători vedetă ai Angliei, precum și mingi oficiale ale turneului și echipamente de antrenament.
Departamentul de Poliție din Kansas City investighează incidentul și a confirmat că doi suspecți au fost reținuți. Un purtător de cuvânt al poliției a declarat pentru Guardian: „Două persoane au fost luate în custodie în așteptarea continuării investigației”.
Echipa pregătită de Thomas Tuchel se va antrena pentru prima dată la baza sa sâmbătă după-amiază. Federația Engleză de Fotbal a refuzat să comenteze atunci când a fost contactată de Guardian. FA va trebui să colaboreze cu poliția locală în încercarea de a recupera echipamentul.
Anglia va întâlni Croația în primul meci din Grupa L, la Dallas, miercuri, iar Tuchel încearcă să conducă echipa Angliei către primul trofeu major din 1966 încoace.

