Clujul, muzeu de artă în aer liber. A început concursul de creativitate urbană. Tema acestui an: „Aripi”
Centrul Clujului devine un adevărat muzeu de artă în aer liber pentru câteva zile! A început concursul de creativitate urbană, la care participă echipe de liceeni talentați din România, Maroc și Republica Moldova. Ei vor picta pe panouri de mari dimensiuni și vor crea povești vizuale. Tema acestui an este denumită „Aripi” și aduce o surpriză: un aeroplan care va fi personalizat sub privirile trecătorilor.
Piața Unirii din Cluj-Napoca s-a transformat într-un atelier în aer liber, unde arta prinde viață sub ochii publicului. Concursul de creație este o invitație deschisă pentru tinerii artiști de a transforma spațiul public într-un manifest al speranței.
Elyas, elev din Maroc: Este o mare oportunitate pentru mine, mă ajută să ajung la alt nivel în desen și pictură murală. Sunt recunoscător pentru întreaga organizare.
Catinca și Cristina sunt din Republica Moldova, iar acest eveniment reprezintă pentru ele o mare oportunitate.
Catinca, elevă din Republica Moldova: Pentru noi este o experiență foarte bună să pictăm pe panouri mari.
Tinerii vor picta un autobuz și un avion. Cele două autobuze personalizate anul trecut au fost puse ulterior în circulație de Compania de Transport Public Cluj-Napoca.
Ana Maria Andronic, organizator: Este un concurs internațional pentru elevi de liceu, e singurul de acest fel. Fiecare elev are o lucrare de 5 pe 2,5 metri. Au la dispoziție toate materialele necesare.
Competiția este organizată de câțiva tineri care au fondat Comunitatea 156, o asociație cu o misiune aparte.
Robert Starjil, membru, Comunitatea 156: Scopul nostru este să promovăm activitățile extrașcolare pentru elevii din liceele de arte, să învețe disciplina, organizarea, și să devină artiști mai buni.
Cele mai bune lucrări de artă stradală vor fi premiate duminică.

