Cluburile norvegiene de fotbal vor eliminarea sistemului VAR
Cluburile din elita campionatului de fotbal al Norvegiei s-au pronunţat, miercuri, în favoarea abolirii arbitrajului video (VAR) „de îndată ce va fi posibil”, o recomandare neconstrângătoare, dar care pune Federaţia norvegiană de fotbal sub presiune, relatează AFP.
Ele însele sub presiunea suporterilor care şi-au înmulţit protestele împotriva acestei tehnologii, aruncând cu diverse obiecte pe teren, 19 cluburi au votat într-o primă fază împotriva menţinerii VAR, în timp ce 13 s-au pronunţat în favoarea ei.
Majoritatea s-a raliat apoi unei propuneri a clubului Tromsoe IL, constând în a solicita federaţiei să propună abolirea VAR ‘de îndată ce va fi posibil’.
Cele 32 de cluburi din primele două divizii de fotbal masculin, reunite în cadrul organizaţiei Norsk Toppfotball (NTF), au fost invitate să se pronunţe.
Chestiunea va fi tranşată pe 1 şi 2 martie, în cadrul viitoarei Adunări Generale a fotbalului norvegian, ultima instanţă de decizie care reuneşte şi reprezentanţi ai echipelor feminine şi din districte.
„Putem vedea că tehnologia are potenţial, dar discuţia de azi şi votul care a urmat arată că majoritatea cluburilor noastre consideră că versiunea actuală a VAR nu funcţionează suficient de bine”, a declarat preşedintele NTF, Cato Haug, în cursul unei conferinţe de presă.
Citat de presa norvegiană, Ole Kristian Sandvik, purtătorul de cuvânt al Alianţei suporterilor norvegieni, a avertizat la rândul său că un refuz al Federaţiei de a se plia la solicitările NTF ar provoca „o enormă lipsă de încredere” în aceasta.

