Ciucu: Viceprimarul Moldovan va prelua interimar mandatul de primar al Sectorului 6

Primăria Sectorului 6 / Foto: Facebook
8 December 2025, 14:24

Mandatul de primar al Sectorului 6 va fi preluat interimar de viceprimarul Paul Moldovan, a anunţat, luni, Ciprian Ciucu, ales edil general al Capitalei, care a precizat că în următoarea perioadă trebuie să se pună la punct cu tot ceea ce întâmplă la nivelul municipalităţii bucureştene.

“Odată ce voi semna demisia, pentru că bănuiesc că aceasta este calea prin care trebuie să eliberez poziţia, pentru a putea să depun jurământul pentru a fi primar general, Paul Moldovan automat, conform Codului administrativ, va deveni primarul interimar al Sectorului 6. (…) În această perioadă sunt pe telefon cu (…) Stelian Bujduveanu, pentru că pentru mine va urma o perioadă de aproximativ o lună şi jumătate – două, în care va trebui să mă pun la punct cu tot ce se întâmplă în Primăria Capitalei. Deci, va fi o perioadă în care voi acumula multă informaţie, o perioadă în care îmi voi contura şi mai bine viziunea, (…) va trebui să îmi conturez programul de guvernare”, a declarat Ciucu.

Ciucu: Referendumul trebuie să devină literă de lege, dar nu poate fi aplicat imediat

Referitor la posibilitatea de a impulsiona transpunerea în lege a referendumului local privind bugetul Capitalei, care ar trebui gestionat de Consiliul General al Municipiului București, Ciprian Ciucu, câștigătorul alegerilor la Primăria Capitalei, a declarat că decizia oamenilor ar trebui să devină literă de lege, dar a recunoscut că nu va putea fi implementată într-o perioadă scurtă.

El a informat că va prezenta în fiecare an de mandat un raport de evaluare a muncii sale.

“Trebuie să las lucrurile în regulă la Primăria Sectorului 6, (…) trebuie să mă pun la punct cu ce se întâmplă la nivelul Primăriei Municipiului Bucureşti. Probabil, (…) cea mai mare provocare pe anul acesta va fi întocmirea bugetului. Deci, pe acest sfârşit de an, în funcţie şi de momentul în care Guvernul va adopta Legea bugetului, noi, după aceea, primarii, avem 45 de zile pentru a întocmi bugetul UAT-ului, adică al Primăriei şi al Consiliului local sau general, după caz. Deci, va urma o perioadă destul de grea, pentru că ştim foarte bine, sunt probleme financiare la nivelul Primăriei Municipiului Bucureşti. Aşteptările mele pentru primul an vor fi mai degrabă temperate, în sensul că sper să aduc câteva îmbunătăţiri vizibile, cel puţin în zona centrală, dar proiectele semnificative vor dura”, a susţinut Ciprian Ciucu.

În opinia sa, vor fi necesare, probabil, şi reforme privind modul de livrare a serviciilor publice.

“În această dimineaţă am stat împreună cu echipa mea şi am discutat despre continuarea proiectelor, pentru că sunt foarte multe proiecte care trebuie să continue în Sectorul 6. (…) Aşteptăm în această săptămână ok-ul de la ANAF pentru a semna contractul cu câştigătorul spitalului pe care-l construim în Sectorul 6. Continuăm să lucrăm la Parcul Liniei, Parcul Lacul Morii, cu Insula Lacului Morii, Parcul Grozăveşti. Avem mai multe şcoli în construcţie. Asta discutam cu (…) Moldovan mai de dimineaţă să vedem care este stadiul şantierelor şi este o perioadă de sfârşit de an foarte importantă pentru a evalua maturitatea proiectelor. (…) Vedem care sunt întârziate şi de ce anume sunt întârziate, pentru că sunt şi proiecte întârziate”, a explicat Ciucu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite