Circulația trenurilor, întreruptă pe linia București – Constanța. Pantograful unui tren Intercity s-a rupt
În plin sezon turistic, miercuri dimineață, circulația trenurilor pe linia Bucureșți-Constanța, a fost întreruptă, timp de aproximativ o oră, din cauza unui defecțiuni tehnice la locomotiva unui tren Intercity.
Probleme au apărut pe segmentul de cale ferată Lehliu-Săruleşti, unde în jurul orei 10.00 s-a rupt pantograful locomotivei și a fost afectată circulația în ambele sensuri.
În urma incidentului, două trenuri ale CFR Călători au fost nevoite să oprească în stațiile adiacente și au adunat întârzieri de zeci de minute.
Echipele de intervenții ale CFR Infrastructură au trimis la fața locului două utilaje, iar în urmă cu o jumătate de oră au reușit redeschiderea circulație în ambele sensuri. Cauzele incidentului vor fi stabilite ulterior, au precizat reprezentații CFR Călători.

