Ciolacu: Elasticul de cheltuieli în zona publică s-a întins suficient. Dacă îl mai întindem, se rupe

Marcel Ciolacu/Foto: Profimedia Images
15 March 2025, 13:28 (actualizat 15 March 2025, 13:31)

Premierul Marcel Ciolacu a atras, sâmbătă, atenţia asupra faptului că sistemul bugetar nu mai poate fi ”încărcat” cu salariaţi, subliniind că “elasticul de cheltuieli în zona publică s-a întins suficient” şi, “dacă îl mai întindem, se rupe”.

El a declarat, în cadrul unei conferinţe de presă susţinute la finalul unei vizite efectuate la Spitalul Judeţean Teleorman, că personalul disponibilizat din zona publică este absorbit de sistemul privat românesc, potrivit Agerpres.

“Vrem o administraţie mai suplă sau vrem să dăm iarăşi drumul şi să o creştem cu 20%? Am fost în primării care funcţionează cu 50% din organigramă şi funcţionează foarte bine. Aici ţine de fiecare manager în parte. Sistemul public nu mai poate fi încărcat. Elasticul de cheltuieli în zona publică s-a întins suficient. Dacă îl mai întindem, se rupe. Eu cred că aşezaţi, liniştiţi, trebuie să pornim şi să facem ceea ce trebuie făcut, mai ales că zona privată absoarbe această forţă de muncă“, a afirmat şeful Executivului. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite