Cinematograful Marconi din București, clădire veche de un secol, lăsată în paragină, devine spațiu cultural
Cinematograful Marconi din București, lăsat în paragină aproape 25 de ani, are mari şanse să fie restaurat. E un proiect îndrăzneţ al ARCEN, care a anunţat că va transforma ruina cinematografului într-un spațiu cultural şi un hub dedicat tinerilor şi culturii. Proiectul a fost prezentat public aseară printr-o proiecție 3D.
Ruina Cinematografului Marconi, aflată la intersecția Calea Griviței cu strada Atelierului, aproape de Gara de Nord, a rămas în picioare ca o fantomă a ceea ce era în urmă cu o sută de ani.
Inaugurat în 1930, Cinema Marconi a fost un important centru cultural al Bucureştiului interbelic până în 1948, când a fost naţionalizat. Comuniştii i-au dat numele “Dacia”, iar de 25 de ani a fost lăsat în paragină. Nici cel de-al Doilea Război Mondial nu a pus la pământ cinematograful, deşi zona a fost bombardată.
Degradarea lui a început în urmă cu un sfert de secol, când Primăria Capitalei a demolat peste 20 de case de patrimoniu, printre care şi Cinema Feroviar.
ARCEN îşi propune să transforme aceste ruine într-un spațiu cultural cu două săli de cinema, de peste 300 de locuri, unde pot avea loc şi concerte ori conferințe. La subsol, un spațiu expozițional dedicat fotografiei va fi un hub pentru studenții la teatru, film și imagine. Vor mai exista o cafenea, un restaurant şi o terasă sub cerul liber pentru proiecții în timpul verii.
O investiţie impresionantă, fără bani de la stat şi pentru care ARCEN vrea să atragă parteneriate internaționale.
Edmond Niculușcă, președinte și fondator ARCEN: “Un efort comunitar înseamnă să înțelegem că, punând umărul, împreună putem salva istoria Bucureştiului. E nu doar șansa acestui cinematograf, cred că este șansa întregii zone istorice Buzești-Berzei. Abordăm și fonduri europene. Să devină un exemplu de bună practică acest cinematograf, care trebuie să reintre, sper că până în 2030, în circuitul orașului. “
Așa ar putea fi celebrat un secol de la inaugurarea oficială a clădirii.
Prima fază este însă punerea în siguranță a imobilului.
În spatele proiectului sunt aceiași oameni și aceeași asociaţie care a restaurat şi Casa Miţa Biciclista, devenită, în ultimul an, cel mai instagramabil loc din București

