S-au încheiat Jocurile Olimpice de iarnă Milano-Cortina 2026. Ceremonia, în direct pe TVR 1, TVR Sport și TVR Plus

22 February 2026, 13:14 (actualizat 22 February 2026, 23:50)

Jocurile Olimpice de Iarnă de la Cortina Milano au intrat în istorie, cu tot cu recorduri, medalii, înfrângeri și povești. A fost o ediție memorabilă și pentru România: la bob și patinaj, sportivii noștri au depășit toate așteptările. Ediția din acest an lasă în urmă amintirea unor performanțe notabile pentru câțiva sportivi români, dar și recorduri spectaculoase, ratări sau accidente teribile ale unor campioni din toată lumea. Ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice de iarnă Milano-Cortina 2026 a fost transmisă în direct pe TVR 1, TVR Sport și TVR INFO.

La ceremonia de închidere sportul face loc artei și spectacolului pentru a încheia în stil mare cele două săptămâni olimpice italiene, ceremonia de închidere având ca temă tradițională parada sportivilor și stingerea vasului olimpic.

Cea mai importantă performanță a delegației României a fost obținută în proba de bob dublu masculin, unde Mihai Tentea și George Iordache au ocupat locul 5, cel mai bun rezultat al sporturilor de iarnă românești la această ediție a Jocurilor Olimpice, potrivit unei postări pe Facebook a Comitetului Olimpic și Sportiv Român.

Patru clasări în top 15 pentru sportivii români

Sportivii români au reușit alte patru clasări în primele 15 locuri:

  • locul 9 la sanie dublu feminin – Raluca Strămăturaru și Carmen Manolescu
  • locul 9 la ștafeta de sanie – Valentin Crețu, Corina Buzatoiu, Raluca Strămăturaru, Carmen Manolescu, Marian Gîtlan și Darius Șerban
  • locul 12 la sărituri cu schiurile pe echipe – Daniela Toth, Delia Folea, Daniel Cacina și Mihnea Spulber
  • locul 15 la sanie individual – Valentin Crețu

De asemenea, Julia Sauter a ocupat locul 17 la patinaj artistic, aceeași poziție fiind obținută și de echipajul de sanie dublu masculin, de echipa de sărituri cu schiurile Super Team și de echipajul de bob de patru persoane.

Julia Sauter, portdrapel la ceremonia de închidere

Patinatoarea Julia Sauter va fi portdrapelul României la ceremonia de închidere, care are loc la Verona.

Potrivit Comitetului Olimpic și Sportiv Român, rezultatele obținute la Milano-Cortina 2026 reprezintă unele dintre cele mai bune performanțe ale delegației tricolore la această ediție, confirmând progresul sporturilor de iarnă românești.

În timp ce ceremonia de deschidere a avut loc simultan în patru locații pentru a unifica Jocurile Olimpice dispersate, ceremonia de închidere a avut loc în frumoasa Verona, cunoscută în întreaga lume ca fiind locul de desfășurare a dramei ‘Romeo și Julieta’.

După armonia celebrată la deschiderea Jocurilor, de data aceasta a fost onorată ‘frumusețea în acțiune’, într-un omagiu adus artelor italiene și frumuseții gestului sportiv.

‘Cu ‘frumusețea în acțiune’, toate mijloacele de expresie, dansul, muzica, cinematografia, arhitectura, sunt integrate într-o coregrafie corală’, a explicat Maria Laura Iascone, directoarea ceremoniilor de la Milano-Cortina 2026.

Pe afișul ceremoniei au fost nume Roberto Bolle, unul dintre cei mai renumiți dansatori clasici din lume și cântărețul de muzică pop Achille Lauro, originar din Verona.

Jocurile Olimpice de la Milano-Cortina, cele mai răspândite geografic din istorie, au fost ‘un succes’, a subliniat președinta Comitetului Internațional Olimpic (CIO), Kirsty Coventry, validând astfel acest nou model.

La sfârșitul ceremoniei de închidere și pentru a marca predarea între cele două ediții, drapelul olimpic a fost înmânat oficial Alpilor francezi 2030, care vor avea propriul lor segment. Lumina a fost tema centrală a tabloului, cu o componentă muzicală, un spectacol live care combină artiști și sportivi și un film proiectat pe ecrane, toate menite să ofere o avanpremieră a ceea ce vor oferi Jocurile din 2030.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite