Cercetătorii români caută soluții pentru ca anghila, un pește gătit în bucătăriile internaționale, să poată fi crescut și în România

13 June 2026, 13:27 (actualizat 13 June 2026, 13:28)

Anghila, un pește gătit în bucătăriile internaționale și consumat în restaurantele cu specific pescăresc, ar putea fi crescut în România, pe litoral. Timp de un an, cercetătorii vor testa și monitoriza două loturi de anghilă europeană. Cercetătorii vor să crească exemplarele într-un mediu controlat și să asigure o calitate premium a cărnii, iar rezultatele cercetării să ajute la dezvoltarea unui nou tip de afacere în acvacultură.

Anghila este apreciată la nivel internațional datorită gustului său. Se gătește, în general, în bucătării cu specific japonez, iar prețul este pe măsură.

Cercetătorii români caută soluții pentru ca acest tip de pește să poată fi crescut și în România. Cercetătorii constănțeni vor testa și monitoriza două loturi de anghilă europeană. Le vor monitoriza comportamentul și dezvoltarea, iar pentru asigurarea unei texturi superioare a cărnii vor optimiza condițiile în funcție de nevoi.

În Europa, numărul exemplarelor a scăzut în ultimele decenii. Acvacultura și creștera exemplarelor în sisteme recirculante sunt soluții care ar putea asigura menținerea pe piață a peștilor din specia Anghila.

În restaurantele cu specific pescăresc, anghila este unul dintre cele mai consumate preparate. Anghila este considerată una dintre cele mai valoroase specii de pește.

Dacă studiile aflate în desfășurare vor confirma că poate fi crescută eficient în sisteme recirculante, pe litoralul românesc ar putea apărea, în viitor, primele ferme specializate în creșterea acestei specii.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă

Tulcea: S-a încheiat prohibiţia generală a pescuitului în România