Cercetătorii din Constanța au reușit să multiplice alge pe cale de dispariție. România poate ajunge pe harta producătorilor de microalge sănătoase

8 February 2026, 12:13 (actualizat 8 February 2026, 17:55)

Specialiștii Institutului de Cercetare Marină din Constanța au reușit să crească și să multiplice micro și macro-alge pe cale de dispariție. Acestea sunt organisme esențiale pentru refacerea eco-sistemului marin de la noi, dar și pentru industrie. Cele brune se pot planta în mare, pentru reconstrucția ecologică, iar cele verzi se pot folosi în agricultură bio sau în industria farmaceutică.

Această specie de algă brună este supranumită și “inginer subacvatic”, datorită faptului că formează habitate complexe care oferă adăpost și hrană diverselor specii de pești. Este esențială pentru biodiversitatea locală, însă la noi e pe cale de dispariție din cauza intervenției oamenilor, inclusiv prin lucrări de extindere a plajelor.

Cercetătorii din Constanța au dus astfel de alge în laborator, în condiții speciale cu apă și căldură, iar în câteva luni, au ajuns de la dimensiuni microscopice la mai mult de 20 de cm. Tot în laborator au fost create și alge verzi, cu un potențial de valorificare mult mai vast.

Datorită beneficiilor nutritive, algele verzi este considerate superalimente. Din ele se fac suplimente benefice pentru sănătate, precum spirulina. Și agricultorii sunt interesați la dezvoltarea algelor în laborator, pentru că i-ar ajuta la fertilizarea solului.

Reușita experimentului poate duce țara noastră pe lista producătorilor de microalge sănătoase.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite