Centrul de sănătate din comuna buzoiană Pârscov, la un pas să fie închis. Anul viitor, medicii de acolo se vor pensiona

19 August 2025, 22:32

Lipsa acută de personal medical, mai ales în mediul rural, dar și interdicția de a cumula salariul cu pensia, duce la apariția unor situații greu de gestionat: aproape 30 de mii de locuitori din județul Buzău riscă să rămână fără acces la servicii medicale de bază. Toți doctorii de la Centrul de Sănătate din comuna Pârscov vor ieși la pensie, așa că, de anul viitor, unitatea ar putea fi închisă.

Centrul multifuncțional din comuna Pârscov este destinat locuitorilor din 12 sate de pe valea râului Bălăneasa. Sunt aproximativ 30 de mii de persoane.

Pentru cei mai mulți, în special pentru cei cu boli asociate vârstei, hipertensiune, diabet, boli respiratorii, reumatism, existența acestei unități aproape de casă este un colac de salvare. Alternativa ar fi să meargă 30 de kilometri până la Buzău, la Spitalul Județean.

La centru lucrează trei medici cu specialitățile Chirurgie, Obstretică ginecologie și Medicină internă. Toți sunt pensionari.

Doar în prima jumătate a anului acolo au fost făcute 520 de consultații și peste 400 de internări de zi, necesare pentru investigații medicale de specialitate.

În urma noilor prevederi care interzic cumulul pensiei cu salariul, de la 1 ianuarie anul viitor, toți acești medici vor avea contractul reziliat, iar dacă nu vor fi angajați alți specialiști în locul lor, centrul va fi închis.

S-a mai întâmplat asta și în 2010, pe vremea guvernării Boc. Centrul a fost însă redeschis în 2018, după presiunea comunității și o investiție de 350 de mii de euro.

Localnicii cu probleme de sănătate vor fi nevoiți să meargă la Spitalul Județean. Dar și acolo deficitul de medici este mare: de 28 de specialiști.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite