Centrele deschise în Capitală pentru locatarii blocului distrus, luate cu asalt de oameni din toată țara care vor să ajute
Românii își demonstrează încă o dată solidaritatea, la greu. În sprijinul celor din blocul groazei, rămași pe drumuri, au sărit oameni din toată țara.
Centrele din Capitală, deschise de Municipalitate și de Crucea Roșie, încă de vineri, au fost pur și simplu luate cu asalt. Oameni cu suflet mare, mulți care vor să rămână anonimi, au adus pachete cu haine pentru copii și adulți, dar și produse de prima necesitate.
O siluetă plăpândă își face apariția, însoțită de una dintre fetele ei. Voluntarii Crucii Roșii o primesc cu îmbrățișări. Femeia a venit la centrul din incinta Colegiului Economic Viilor, după ce a auzit că aici poate găsi lucruri de strictă necesitate. A avut apartament la etajul 8, chiar pe scara unde s-a produs explozia.
Vorbește cu voce blândă, împăcată parcă cu soarta. A muncit toată viața, iar acum ia totul de la zero.
În jurul doamnei Profira, e însă multa solidaritate. Voluntari, majoritatea tineri, au pregătit încă de vineri mii de pachete cu donații aduse din tot Bucureștiul. Haine de iarnă, pături, alimente.
Ana Ungureanu, coordonator, Crucea Roșie sector 5: “A venit ieri o mămică cu un băiețel, în căruț, a adus donații, a întrebat ce ar trebui să mai cumpere pentru familii tinere care sunt cu copii. Ne-a lăsat numărul de telefon cu mesajul să o sunăm, în așa fel încât să poată lua legătura cu o familie cu copii.”
Cu adevărat, nu sunt singuri cei care au rămas fără casă. Ne-am convins în Centrul de donații al Municipalității, din Piața Kogălniceanu. Vin oameni de peste tot, unii încărcați cu plase, alții cu portbagajele burdușite. Aduc haine, alimente, obiecte de primă necesitate. Se feresc să fie filmați, nu vor să-și dea numele. Doar să ajute.
Toate ajutoarele sunt redirecționate către oamenii din blocul groazei, rămași fără case. Centrele de colectare a donațiilor rămân deschise toată luna.

