Centrele de distribuție a ajutorului din Gaza rămân închise miercuri, după incidentul de marți soldat cu morți
Toate centrele de distribuție a ajutorului vor rămâne închise miercuri, după ce marți au apărut informații privind uciderea de către soldați israelieni a unor palestinieni în apropierea unui astfel de centru din Gaza, a anunțat armata israeliană, relatează dpa.
Avichay Adraee, purtător de cuvânt pentru limba arabă al armatei israeliene, a postat pe X că instalațiile vor rămâne închise pentru ‘renovare, organizare și lucrări de ameliorare a eficienței’, citând Fundația Umanitară din Gaza (GHF), care derulează toate operațiunile de furnizare de ajutor.
Armata i-a avertizat pe civili să evite să se apropie de centre, declarând drumurile din împrejurimi zone de luptă. ‘Este strict interzisă intrarea în perimetrul centrelor de distribuție’, a adăugat purtătorul de cuvânt.
Centrele de distribuție a ajutorului ar urma să fie redeschise joi.
Închiderea centrelor are loc după ce Ministerul Sănătății al Hamas a anunțat că soldați israelieni au deschis focul marți asupra unor civili în apropierea unui centru de distribuție, împușcând mortal cel puțin 27 de palestinieni și rănind circa 90.
Armata israeliană susține că soldații săi, care se aflau la circa 500 de metri de centru, au depistat indivizi care se îndreptau către ei și pe care i-au considerat o amenințare. Trupele au tras inițial focuri de avertisment, dar, în cele din urmă, au tras în direcția acelor persoane despre care susține că nu au dat semne că intenționează să se retragă. Afirmațiile armatei israeliene nu au putut fi verificate independent, notează dpa.
GHF și-a lansat rețeaua de distribuție în urmă cu ceva mai mult de o săptămână după ce Israelul, în urma presiunii internaționale, a permis un acces umanitar limitat după aproape trei luni de blocadă. Preluare Agerpres

