Cel mai înalt şi mai dificil tronson al Transalpinei este încă îngropat în nămeţi. Turiştii care vor să ajungă la Rânca o pot face doar dinspre Novaci
La mai bine de două mii de metri altitudine, stratul de zăpadă de pe şosea depăşeşte în înălţime utilajele drumarilor.
Utilajele intervin zilnic, iar după îndepărtarea completă a zăpezii, vor fi montate şi indicatoarele de circulație. Drumul va fi redeschise abia după ce va fi verificat temeinic de polițiști și drumari.
Şi pe Transfăgărăşan, pe porţiunea înaltă a drumului – utilajele se lupt cu ultimele redute ale iernii. Şoseaua se redeschide de obicei circulaţiei abia la 1 iulie.

