Cei mai periculoși 17 infractori din Franța au fost transferați la un nou penitenciar. Printre ei se numără și Mohamed Amra, prins în România
Cei mai periculoși 17 infractori din Franța – traficanți de droguri – au fost transferați la un nou penitenciar de maximă siguranță, deschis în nordul țării. Totul, în cadrul unei operațiuni că în filme.
Printre cei transferați cu un dispozitiv de securitate de amploare se numără și Mohamed Amra, prins în România.
Amra a evadat anul trecut, în Franța, după ce convoiul în care se afla a fost atacat de un grup înarmat. Doi agenți de penitenciar au fost uciși atunci și trei au fost grav răniți. Traficantul a reușit să se ascundă și să fugă la București, unde a și fost arestat în luna februarie.
De la extrădarea sa, orice transport al lui Amra, chiar și pentru interogatoriu, devine un subiect de mare încordare pentru Ministerul de Interne din Franța.
La noul penitenciar au fost instalate dispozitive de bruiaj, rânduri duble de gratii și plase antidrone.

