A cincea ediţie a Platformei de Parteneriat pentru Moldova. Odobescu: România va continua să fie alături de Republica Moldova în negocierile pentru aderarea la UE

17 September 2024, 10:37 (actualizat 17 September 2024, 21:07)

Peste 65 de delegații internaționale au participat la Chișinău la a cincea ediție a Platformei de Parteneriat pentru Moldova. Formatul este o inițiativă a României, Gemaniei și Franței și aduce împreună donatori și parteneri pentru a ajuta Moldova să depășească efectele războiului din Ucraina. La reuniunea de astăzi, partenerii au decis să concentreze eforturile în primul rând pentru asistența tehnică și financiară în realizarea reformelor de care Moldova are nevoie în parcursul de aderare la Uniunea Europeană.

România va continua să fie alături de Republica Moldova în plan bilateral, în plan european în ce priveşte negocierile pentru aderarea la Uniunea Europeană, dar şi în aspecte concrete legate de dezvoltarea economică, consolidarea infrastructurii şi, mai ales, de securitatea energetică, a afirmat, marţi, la Chişinău, ministrul Afacerilor Externe, Luminiţa Odobescu.

Şefa diplomaţiei române a co-prezidat cea de-a cincea Conferinţă ministerială a Platformei de Parteneriat pentru Republica Moldova.

În acest sens, a amintit că Platforma de Sprijin a fost creată cu obiectivul de a sprijini atât financiar, cât şi sectorial Republica Moldova, grav afectată de consecinţele războiului dus de Rusia în Ucraina.

“Am reuşit în acest format, prin cele patru Conferinţe Ministeriale şi prin activitatea Grupurilor de lucru subsumate Platformei, să mobilizăm resurse importante pentru susţinerea Republicii Moldova. Astfel, printr-un efort propriu consistent şi cu sprijinul partenerilor internaţionali, autorităţile pro-europene de la Chişinău au reuşit să implementeze accelerat o gamă largă de reforme”, a spus Odobescu, în cadrul unei declaraţii de presă, potrivit Agerpres.

În paralel, a adăugat ea, autorităţile “au gestionat eficient şi responsabil şirul de crize generate de valul de refugiaţi, de perturbările lanţurilor comerciale şi de transport care au dus la contracţie economică şi, evident, la folosirea de către Federaţia Rusă a resurselor energetice ca armă geopolitică, respectiv, în ultima perioadă, să facă faţă atacurilor hibride direcţionate de la Moscova”.

În acest sens, a evocat rezultate excepţionale raportat la resursele pe care le are Republica Moldova şi la dificultatea situaţiei în care aceasta se află încă de la începutul agresiunii ruse împotriva Ucrainei.

Potrivit ministrului, Republica Moldova “este astăzi într-o poziţie mai bună, întărită, faţă de momentul înfiinţării Platformei de Sprijin, sub toate aspectele”.

În acest context, ea a marcat transformarea Platformei de Sprijin pentru Republica Moldova – iniţiată de miniştrii Afacerilor Externe din România, Franţa şi Germania în anul 2022 – în Platforma de Parteneriat pentru Republica Moldova.

“În mod special, pentru adaptarea la stadiul actual al reformelor în Republica Moldova şi al procesului de negociere pentru aderarea la Uniunea Europeană, am decis împreună şi schimbări de format în ceea ce priveşte Grupurile de lucru, care să ofere Republicii Moldova un sprijin tehnic mai bine ţintit pentru avansarea rapidă a procesului de reformă şi negociere pentru aderarea la Uniunea Europeană”, a punctat Odobescu.

Ca urmare a Conferinţei ministeriale, a fost adoptată o Declaraţie comună a miniştrilor afacerilor externe din România, Franţa, Germania şi Republica Moldova prin care este reconfirmat rolul important al acestui format de cooperare şi angajamentul comun de a sprijini Republica Moldova în procesul de integrare europeană, precum şi în eforturile de dezvoltare economică şi consolidare a rezilienţei.

În contextul participării la conferinţă, şefa diplomaţiei române a fost primită, alături de ceilalţi miniştri ai afacerilor externe prezenţi la Chişinău, de către preşedintele Republicii Moldova, Maia Sandu. De asemenea, Odobescu a avut întrevederi distincte cu prim-ministrul Republicii Moldova, Dorin Recean, şi cu viceprim-ministrul şi ministrul Afacerilor Externe al Republicii Moldova, Mihail Popşoi.

Tot în marja Conferinţei Ministeriale, şefa diplomaţiei române a avut scurte întrevederi cu omologii din Franţa şi Germania, precum şi cu ministrul pentru Europa al Regatului Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord.

Luminiţa Odobescu a avut un schimb succint de opinii şi cu Asistentul Administratorului USAID al SUA, Erin McKee. Discuţia a vizat consolidarea cooperării bilaterale în sprijinul Republicii Moldova, inclusiv prin coordonarea eforturilor de asistenţă ale celor două părţi.

A fost reconfirmat angajamentul comun pentru finanţarea şi construirea liniei electrice aeriene de interconectare România – Republica Moldova între Gutinaş şi Străşeni.

Lansată în 2022, la iniţiativa României, Franţei şi Germaniei, Platforma de Parteneriat pentru Moldova s-a dovedit a fi un instrument util pentru coordonarea eforturilor şi resurselor din partea diverselor părţi implicate în abordarea provocărilor interne şi externe semnificative cu care s-a confruntat Republica Moldova, aminteşte sursa citată.

Primele trei ediţii au avut loc la Berlin (5 aprilie 2022), Bucureşti (15 iulie 2022) şi Paris (21 noiembrie 2022), după care R. Moldova a preluat conducerea şi a organizat a patra ediţie la Chişinău (17 octombrie 2023), potrivit Deschide.md.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite