Ce spun analiștii după ce Franța i-a propus României să beneficieze de umbrela sa nucleară

4 March 2026, 20:22

În contextul în care războiul se extinde, cresc și preocupările statelor Europene pentru apărare și securitate. Franța i-a propus României să beneficieze de umbrela sa nucleară. O informație confirmată de ministrul de Externe, Oana Țoiu, aflată într-o vizită în Polonia. Din acest proiect fac parte 8 țări europene: Marea Britanie, Belgia, Germania, Olanda, Grecia, Suedia, Danemarca și din flancul estic, Polonia.

Președintele Emmanuel Macron a anunțat, zilele trecute, că țara sa, singura putere nucleară din UE, și cu un statut aparte în cadrul NATO, își va crește numărul de ogive și vrea să ofere protecție și aliaților, decizia în caz de conflict rămânând a Parisului.

În ceea ce ne privește, România beneficiază deja de umbrela de securitate nucleară a NATO. Ca urmare, propunerea Franței vine, paradoxal, să complice lucrurile, consideră specialiștii consultați de Știrile TVR.

România va analiza propunerea Franței și va comunica Parisului hotărârea, a declarat ministrul de Externe.

Oana Țoiu, ministru de Externe: Este însă foarte devreme pentru detalii legate de acest potențial plan. Răspunsul României ține de Consiliul Suprem de Apărare a Țării, care este condus de președintele țării.

Fostul președinte Traian Băsescu a declarat, pentru Știrile TVR, că un astfel de proiect este extrem de riscant, în condițiile în care România beneficiază de umbrela nucleară a NATO, mecanism intern al Alianței la care Franța nu participă.

Traian Băsescu, fost președinte al României: În primul rând, dacă statele NATO și Uniunii Europene s-ar constitui într-un grup care trece sub umbrela nucleară a Franței, asta ar însemna practic desființarea NATO. Pentru că nu pot exista două sisteme de protecție împotriva loviturilor nucleare sau de descurajare nucleară sub comanda a două structuri pentru aceleași spații.

Cristian Diaconescu, fost ministru de Externe și fost consilier pentru apărare şi siguranță națională al presedinteleui Nicușor Dan, este și el de părăre că mecanismul de descurajare al NATO și proiectul propus de Paris nu sunt complementare și ar putea crea probleme.

Cristian Diaconescu, fost consilier prezidențial: Principiul de bază este, după parerea mea, de a ne asigura apărarea și descurajarea către proximitatea estică prin Alianța Nord-Atlantică.

În prezent, Franța are în jur de 290 de focoase nucleare și capacitatea de a le lansa de pe submarine sau din avioanele Rafale.

Macron: Franța ridică miza nucleară, într-un moment „plin de convulsii geopolitice”

Emmanuel Macron a anunțat că Franța va crește, pentru prima dată după decenii, numărul focoaselor nucleare, într-un moment pe care îl descrie drept „plin de convulsii geopolitice”. Mesajul a fost transmis de la baza de submarine din Bretania, centrul forței strategice franceze, și marchează o schimbare de ton: Parisul trece de la menținerea status quo-ului la consolidare activă.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă