Ce se întâmplă cu Groenlanda după ce Trump a anunțat că renunță la tarifele pentru 8 state europene. Secretarul general al NATO se arată optimist

22 January 2026, 07:05 (actualizat 22 January 2026, 19:51)

La capătul unei zile marcate de consternare, după discursul efervescent al preşedintelui Statelor Unite, Donald Trump, la Forumul economic de la Davos, au venit şi veşti bune. Liderul de la Casa Albă a anunţat că nu mai impune tarifele anunţate pentru 8 mari state europene. Ceea ce se prefigura drept cea mai mare criză în relaţiile transatlantice, Groenlanda, poate să rămână în istorie drept cea mai bună soluţie de compromis.

În urma unei întâlniri foarte productive pe care am avut-o cu secretarul general al NATO, Mark Rutte, am stabilit cadrul unui viitor acord cu privire la Groenlanda și, de fapt, la întreaga regiune arctică. Această soluție, dacă va fi finalizată, va fi una extraordinară pentru Statele Unite și pentru toate țările membre NATO. Pe baza acestei înțelegeri, nu voi impune tarifele care urmau să intre în vigoare la 1 februarie”, a fost anunțul președintelui Statelor Unite.

CITIȚI ȘI: Donald Trump anunță că renunță la tarifele pentru Europa în urma unei întâlniri „foarte productive” despre Groenlanda cu Mark Rutte

Donald Trump, președintele SUA: Avem un concept de acord. Cred că va fi un acord foarte bun pentru Statele Unite, dar și pentru ei. Și vom colabora în privința unor aspecte legate de Arctica în ansamblu, dar și de Groenlanda. Acestea țin de securitate, de o securitate sporită, de o securitate puternică și de alte aspecte.

Potrivit New York Times, acordul ar implica un compromis privind proprietatea Statelor Unite asupra unor mici porțiuni de teritoriu din Groenlanda, după modelul bazelor britanice din Cipru.

Ipoteza fusese discutată cu numai câteva ore înainte, de oficialii militari ai NATO.

Reporter: – Se află încă sub Regatul Danemarcei în acest acord-cadru?

Mark Rutte, secretar general NATO: – Această problemă nu a mai fost abordată în discuțiile pe care le-am avut în această seară cu președintele, care este foarte concentrat pe ceea ce trebuie să facem pentru a ne asigura că această imensă regiune arctică, unde au loc schimbări în acest moment și unde chinezii și rușii sunt din ce în ce mai activi, poate fi protejată. Acesta a fost de fapt subiectul principal al discuțiilor noastre.

„A fost o seară bună”, a concluzionat secretarul general al NATO, cel care, potrivit surselor militare, a și lansat ipoteza acceptată de Trump.

Urmează discuții privind Domul de Aur și rolul Groenlandei în acest mare scut de apărare a Statelor Unite ale Americii.

Vicepreședintele JD Vance, secretarul de stat Marco Rubio și emisarul special Steve Witkoff vor fi responsabili de negocieri. Ei îi vor raporta direct lui Donald Trump.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite