Ce mesaj i-a trimis Dragoș Pătraru lui Ilie Bolojan după ce a căzut guvernul și ce răspuns a primit de la acesta
Jurnalistul Dragoș Pătraru i-a trimis un mesaj lui Ilie Bolojan, după ce guvernul a fost demis prin moțiunea de cenzură PSD-AUR, iar răspunsul nu a întârziat să apară.
“Vă salut. Nu știu cât contează, voiam să vă spun doar atât, o voi spune și pe post azi: Ați avut dreptate cu ce mi-ați spus acum zece luni, că nu puteați umbla întâi aici, la avantajele și sinecurile mafiilor de partid, și apoi la populație. Tot cred că ați greșit profund cu acele măsuri și că ați irosit șansa enormă de a avea poporul în sprijin, nu împotrivă, dar apreciez că v-ați ținut de cuvânt și ați umblat și aici, deși știați de urmează”, i-a scris Dragoș Pătraru premierului Ilie Bolojan.
Jurnalistul a făcut dezvăluirea în emisiunea “Starea nației”, difuzată pe canaul său de YouTube. Răspunsul nu a întârziat să apară, după ce Dragoș Pătraru l-a invitat pe premierul interimar să “poarte o discuție deschisă în fața oamenilor”.
“Vorbim fără probleme. Am căutat să respect oamenii și angajamentele“, a răspuns Ilie Bolojan.
Dragoș Pătraru a dezvăluit și o discuție avută cu Ilie Bolojan în urmă cu 10 luni.
“Că asta mi-a zis acum zece luni, că dacă ar umbla… Eu am întrebat de ce nu umblă la bogăție, când m-a sunat să mă felicite pentru teatru, deschiderea unui teatru, o adevărată nebunie, pentru care o să plătim foarte scump în curând. Și am zis: Dom’ne, nu faceți prostiile astea, să luați de la oameni și să puneți toată nota de plată în cârca populației. Umblați acolo unde sunt banii, la colectare, la mafia de partid. Și a zis: Dacă umblu acolo, mă dau afară. Asta mi-a zis atunci”.
„Starea Nației” a revenit la TVR1 după aproape opt ani. Emisiunea realizată de Dragoș Pătraru este difuzată din 19 martie, în fiecare joi, de la ora 20:00.

