Dragoș Pătraru explică de ce revine cu „Starea Nației” la TVR 1: „Nu ne-am pierdut incisivitatea, critica la adresa puterii va fi chiar mai puternică”
„Starea Nației” revine la TVR1 după aproape opt ani. Emisiunea realizată de Dragoș Pătraru va fi difuzată începând cu 19 martie, în fiecare joi, de la ora 20:00, la televiziunea publică.
Colaborarea nu implică niciun cost pentru TVR. Echipa „Starea Nației” va pune la dispoziția Televiziunii Române, cu titlu gratuit, câte o ediție săptămânală a emisiunii.
Dragoș Pătraru spune că decizia de a reveni pe micul ecran a fost influențată de dorința de a ajunge și la publicul care nu urmărește conținut online.
„Am constatat că foarte mulți dintre oamenii care încă își iau informațiile de la televizor ne spun: știm că sunteți pe internet, se uită la voi copiii noștri sau nepoții, dar noi nu vă mai vedem. Pentru că nu suntem cu netul. Și atunci am zis: hai să facem noi un efort, măcar o dată pe săptămână, să îi ajutăm pe acești oameni să ia decizii în cunoștință de cauză”, a explicat realizatorul.
El a subliniat că revenirea la televiziune este și o modalitate de a ieși din „bulele” create în mediul online.
„Pe net ne izolăm în tot felul de bule, unde toate lucrurile sunt bune și frumoase, dar sunt niște bule limitate. Noi am constatat că ne-am oprit pe la jumătate de milion de oameni cu bula noastră. Cred că e foarte important să căutăm teren comun cu cât mai mulți oameni și să-i ajutăm să dobândească o perspectivă mai bună asupra lucrurilor”, a spus Pătraru.
În ceea ce privește formatul emisiunii, realizatorul spune că rețeta va rămâne aceeași, însă ediția difuzată la TVR va include o trecere în revistă a celor mai importante evenimente ale săptămânii.
„Rețeta nu se schimbă, dar felul în care lucrăm se va adapta. Va fi o ediție pe care o vom difuza pentru televiziunea publică și pentru cei care sunt pe net. Ea va cuprinde mai multe dintre evenimentele importante ale săptămânii”, a explicat el.
Dragoș Pătraru spune că stilul critic al emisiunii nu va dispărea, deși limbajul va fi adaptat pentru televiziune.
„Un jurnalist își ia câtă libertate vrea să-și ia. Noi, din fericire, ne luăm toată libertatea. Nu ne-am pierdut incisivitatea. Desigur, nu vom mai putea folosi același limbaj foarte contondent ca pe internet, dar mesajele vor rămâne aceleași”, a precizat realizatorul.
Pătraru afirmă că revenirea la televiziunea publică nu va însemna o diminuare a criticii la adresa puterii.
„Mesajele vor fi aceleași, iar critica la adresa puterii va fi chiar mai puternică, acum că avem la dispoziție această portavoce care ar trebui să fie foarte importantă”, a mai spus realizatorul.

