Ce a câștigat România din prezența militară americană la Deveselu? Răspunsul lui Nicușor Dan
Președintele României, Nicușor Dan, a declarat joi, la Bruxelles, că prezența militară a Statelor Unite la Deveselu contribuie la consolidarea securității României și a regiunii, subliniind că nu a existat o negociere în acest sens, ci o decizie luată în contextul nevoilor alianței.
Întrebat, într-o conferință de presă comună cu secretarul general al NATO, Mark Rutte, ce avantaje a obținut România prin acceptarea prezenței militare americane, șeful statului a precizat:
„Au fost mai multe componente. Una sau două dintre aceste componente întăresc scutul de la Deveselu. Deci este o protecție suplimentară pentru România și pentru partea de Europa pe care scutul de la Deveselu o apără. Și, bineînțeles, noi avem o discuție în curs pe mai multe planuri cu Statele Unite, dar nu a fost vorba de o negociere. A fost o nevoie pe care aliatul nostru a avut-o, pe care noi ne-am grăbit să o satisfacem în momentul în care el a avut-o.”
Declarațiile au fost făcute în contextul vizitei oficiale la sediul NATO, unde președintele României a discutat cu oficialii Alianței despre securitatea regională și cooperarea cu Statele Unite.

