Ce a câștigat România din prezența militară americană la Deveselu? Răspunsul lui Nicușor Dan

19 March 2026, 11:00

Președintele României, Nicușor Dan, a declarat joi, la Bruxelles, că prezența militară a Statelor Unite la Deveselu contribuie la consolidarea securității României și a regiunii, subliniind că nu a existat o negociere în acest sens, ci o decizie luată în contextul nevoilor alianței.

Întrebat, într-o conferință de presă comună cu secretarul general al NATO, Mark Rutte, ce avantaje a obținut România prin acceptarea prezenței militare americane, șeful statului a precizat:

Au fost mai multe componente. Una sau două dintre aceste componente întăresc scutul de la Deveselu. Deci este o protecție suplimentară pentru România și pentru partea de Europa pe care scutul de la Deveselu o apără. Și, bineînțeles, noi avem o discuție în curs pe mai multe planuri cu Statele Unite, dar nu a fost vorba de o negociere. A fost o nevoie pe care aliatul nostru a avut-o, pe care noi ne-am grăbit să o satisfacem în momentul în care el a avut-o.

Declarațiile au fost făcute în contextul vizitei oficiale la sediul NATO, unde președintele României a discutat cu oficialii Alianței despre securitatea regională și cooperarea cu Statele Unite.

Nicuşor Dan, întâlnire cu secretarul general al NATO la Bruxelles: Mark Rutte va veni în luna mai la Summitul B9

Nicuşor Dan a fost primit joi de Mark Rutte, la sediul Alianţei, la Bruxelles. Secretarul general al NATO va veni în România, la Summitul B9, a afirmat joi preşedintele României în cadrul unei conferinţe comune cu şeful Alianţei. Preşedintele va participa, de asemenea, joi şi vineri, la reuniunea Consiliului European şi la Summitul Euro în format extins.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite