Curtea Constituțională respinge sesizarea AUR privind legea austerității. Dan Tanasă: „CCR s-a predat intereselor politice ale sistemului”

22 July 2025, 11:40 (actualizat 22 July 2025, 13:43)

Curtea Constituțională a României (CCR) a respins, marți, sesizarea depusă de Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) împotriva legii „austerității”, adoptată de Guvern prin procedura angajării răspunderii în Parlament.

AUR consideră că legea este „toxică, profund nedreaptă și profund neconstituțională”, susținând că măsurile adoptate afectează grav milioane de români fără o dezbatere reală în Parlament.

AUR acuză că legea elimină facilități pentru familiile cu copii, îngheață salarii, anulează compensații legale pentru concediile neefectuate și amână aplicarea unor hotărâri judecătorești definitive. În schimb, spun reprezentanții partidului, „sinecurile și privilegiile din vârful sistemului sunt păstrate intacte”.

Dan Tanasă (AUR): CCR s-a predat intereselor politice

Deputatul Dan Tanasă, purtătorul de cuvânt al AUR, a lansat un atac dur la adresa Curții Constituționale după decizia de marți:

„CCR a demonstrat, pentru a nu știu câta oară, că a abandonat complet rolul de garant al democrației și s-a predat intereselor politice ale sistemului. Nu mai este o instanță constituțională, ci o verigă a regimului care protejează guvernarea abuzivă și disprețul față de cetățeni.”

Tanasă acuză Guvernul că prin această lege „taie din veniturile celor care muncesc, cresc copii sau apără țara”, în timp ce „vicepremierii, sinecurile și camarila de partid își păstrează privilegiile”.

„Se dorește cu bună știință sărăcirea populației. Se vrea ca românii să fie dependenți, obedienți și reduși la tăcere. Asta este miza reală. Iar CCR și-a asumat rolul de complice.”

Deputatul anunță că AUR va continua demersurile împotriva legii prin toate căile legale:

„Este o luptă pentru viitor, pentru demnitate, pentru dreptate. Și nu o putem câștiga singuri. Avem nevoie de fiecare român care nu vrea să fie sclav în propria țară.”

Prima moțiune de cenzură cu care s-a confruntat Guvernul condus de Ilie Bolojan de la instalarea în funcție a fost respinsă pe 14 iulie de plenul reunit al Parlamentului, înregistrându-se 134 de voturi ‘pentru’ și patru voturi ‘împotrivă’, dintr-un total de 138 de voturi exprimate.

Pentru ca moțiunea de cenzură să treacă era necesar un număr de 233 de voturi ‘pentru’.

Moțiunea de cenzură a fost inițiată de Opoziție, după ce Guvernul și-a angajat răspunderea în Parlament pe primul pachet de măsuri fiscale, menit să reducă deficitul bugetar. Moțiunea de cenzură s-a intitulat ‘Au ruinat țara și acum îi obligă pe români să achite nota de plată – afară cu Guvernul ipocrit’ și a fost semnată de 131 de parlamentari de la AUR, POT, S.O.S. România și neafiliați.

Guvernul și-a asumat răspunderea în Parlament pe 7 iunie pe primul pachet de măsuri fiscale. Două zile mai târziu, AUR a anunțat depunerea moțiunii de cenzură, pe motiv că Guvernul ‘a uzurpat puterea legitimă și a batjocorit voința de reprezentare a poporului român’ și, ca urmare, ‘trebuie să dispară cu tot aparatul său de propagandă, mincinos și toxic’.

La dezbaterea moțiunii de cenzură în plenul reunit al Parlamentului, premierul Ilie Bolojan a afirmat că România are deja primele semnale pozitive privind economia.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite