Caz șocant la Galați: un bărbat a murit după ce a fost plimbat între spitale

16 March 2026, 12:24

Acuzații la Galați, după ce un bărbat de 83 de ani care a ajuns la sfârșitul săptămânii la spitalul județean a fost trimis de două ori la spitalul TBC și de fiecare dată adus înapoi. În cele din urmă, pacientul a murit. Un scenariu care pare să se tot repete în spitalele din România. Rudele bătrânului acuză ambele spitale și vor sa depună plângere împotriva unităților sanitare.

Vineri dimineața, Gheorghe Cațelea s-a simțit rău, așa că rudele au sunat la 112 și o ambulanță l-a preluat și l-a dus la spitalul de urgență din Galați. Aici, în urma investigațiilor, medicii au decis să îl transfere la spitalul TBC, după ce au constatat că bărbatul avea probleme cu plămânii.

Însă doctorul pneumolog nu constată o stare gravă și îl trimite înapoi la județean. Aici, după alte câteva ore și investigații, aproape de miezul nopții este din nou trimis la spitalul TBC.

Un alt control și al doilea refuz de internare, astfel că pacientul ajunge pentru a treia oară la județean și, după 15 ore de plimbare între cele două unități sanitare, este internat. Din păcate, moare câteva ore mai târziu pe secția de cardiologie.

Cele două unități sanitare se apară, precizând că problemele de sănătate ale pacientului erau multiple.

Familia a solicitat efectuarea autopsiei și este hotărâtă să acționeze în instanță ambele spitale.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite