Căutări în Iran | Al doilea pilot american, dorit cu disperare de iranieni. Recompensă foarte mare
Forțele americane dar și cele iraniene sunt într-o cursă contra cronometru pentru al găsi pe cel de-al doilea pilot al avionului de vânătoare doborât, ieri, în Iran. Unul dintre piloți a fost recuperat ieri, la scurt timă după impact. Despre cel de-al doilea nu se știe, încă, nimic.
Regimul teocratic de la Teheran a anunțat recompense foarte mari pentru cei care îl vor găsi pe pilotul american. Se doreste capturarea lui viu, anunță Gardienii Revoluției.
Ebrahim Zolfaghari – purtător de cuvânt al armatei iraniene: Avionul american de luptă a fost doborât cu un nou sistem de apărare aeriană pus la punct de Gardienii Revoluţiei. Avionul a fost complet distrus. Operaţiunile de căutare sunt în curs.
Pentru prima oară de la blocarea Ormuz, Iranul a permis trecerea unei nave occidentale. Este vorba despre un cargo sub pavilion francez. De altfel, Teheranul a anunțat că vapoarele cu articole de prima necesitate care se îndreaptă spre porturile iraniene vor fi lăsate să tranziteze strâmtoarea.
Negocierile indirecte Statle Unite – Iran sunt în impas. Iar bombardamentele americano-israeliene asupra Iranului continuă în forță.

