Catedrala Națională se redeschide pentru slujbe de Sfântul Andrei şi de Ziua Naţională

Catedrala Națională
25 November 2025, 11:56 (actualizat 25 November 2025, 11:58)

O serie de slujbe vor fi oficiate la Catedrala Naţională cu prilejul sărbătorii Sfântului Apostol Andrei, cel Întâi chemat, Ocrotitorul României şi al Catedralei Naţionale – 30 noiembrie şi al celebrării Zilei Naţionale a României – 1 Decembrie.

Potrivit unui comunicat al Biroului de Presă al Patriarhiei Române, transmis marţi, slujbele se vor desfăşura după următorul program:

* Duminică, 30 noiembrie, începând cu ora 7:00 şi până la ora 10:00, vor avea loc slujbele Miezonopticii, Utreniei şi Ceasurilor, iar de la ora 10:00 şi până la ora 13:00 va fi săvârşită Sfânta Liturghie arhierească.

Toate slujbele vor avea loc în interiorul Catedralei Naţionale, iar de la ora 7:00 accesul va fi liber pentru toţi credincioşii care vor dori să participe, locurile pe scaune urmând să fie ocupate în ordinea sosirii. Racla cu moaştele Sfântului Apostol Andrei şi baldachinul acesteia vor fi scoase pentru închinarea credincioşilor, începând cu ora 7:00, în pridvorul deschis al Catedralei Naţionale, unde se află icoana în mozaic a Sfântului Andrei, unde vor rămâne până la ora 19:00.

* Luni, 1 Decembrie, de Ziua Naţională a României, începând cu ora 12:00 în interiorul Catedralei Naţionale, va avea loc slujba de Te Deum (mulţumire) oficiată de PS Paisie Sinaitul, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi.

Accesul credincioşilor va fi permis începând cu ora 11:00 şi va fi liber, locurile pe scaune urmând să fie ocupate, de asemenea, în ordinea sosirii. După încheierea slujbei de Te Deum, catedrala va rămâne deschisă pentru pelerini până la ora 19:00.

În data de 2 decembrie, Catedrala Naţională va fi deschisă spre vizitare în intervalul orar 11:00 – 19:00, urmând ca în perioada 3 – 23 decembrie să fie închisă pentru continuarea lucrărilor interioare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă