Cătălin Predoiu, la TVR: Vom dezvolta colaborarea foarte bună și intensă pe care o avem cu SUA în domeniul ordinii, siguranței publice și a combaterii criminalității transnaționale

1 March 2026, 23:08 (actualizat 2 March 2026, 09:05)

Vicepremierul Cătălin Predoi a vorbit pe Televiziunea publică, în cadrul emisiunii “Culoarele puterii” despre întâlnirile pe care le-a avut la Washington cu oficiali americani din zona de securitate și din zona de intelligence, de la șeful FBI până la procurorul general al Statelor Unite.

Cătălin Predoiu: Concluzia a fost că vom dezvolta colaborarea foarte bună și intensă pe care o avem în domeniul ordinii siguranței publice și a combaterii criminalității transnaționale.

Vicepremierul a subliniat că aceste contacte nu sunt întâmplătoare, ele sunt rodul  colaborării solide pe care Ministerul Afacerilor Interne, dar și alte instituții de aplicare a legii și de siguranță națională din România, au cu autorități omologe din Statele Unite.

Cătălin Predoiu: Aș vrea să vă dau doar câteva exemple, există un acord între Guvernul României și Guvernul Statelor Unite încă din anul 2014, privind combaterea infracțiunilor serioase, tradus într-o lege din 2017 în România. Există de asemenea un acord între Guvernul României şi Guvernul Statele Unite privind procesarea datelor, privind călătorii în vederea combaterii criminalităţii transnaţionale. Există un aranjament între Ministerul Afacerilor Interne și Homeland Security în aplicarea acordului guvernamental amintit privind combaterea crimelor serioase, infracțiunilor de anvergură, infracțiunilor serioase, cum prevede chiar acordul. Există de asemenea un acord între Ministerul Afacerilor Interne și Homeland Security privind organizarea și funcționarea în România a unei unități de investigare a criminalității transnaționale, care acopere nu numai România, ci toată regiunea Balcanilor, inclusiv Moldova și proiecție către Ucraina, astfel încât toate aceste cadre normative, dacă vreți, sunt dublate în activitatea practică a colegilor noștri de operațiuni concrete. În perspectiva programului Visa Waiver, încă din 2024 au fost negociate și ulterior încheiate o serie de acorduri privind protecția frontierei, Enhanced Border Security Partnership, frontierelor ambelor state, care constă într-un cadru de colaborare, de schimb de informații și de date rapid, pe baza unei platforme electronice, astfel încât atât frontierele noastre, cât și frontierele Statelor Unite să fie protejate de criminali periculoși; există un alt acord tehnic, Automatic Target System Global, care permite transferul de date biometrice rapid între agențiile dintre cele două țări, tocmai pentru a împiedica infractorii periculoşi să călătorească rapid dintr-o țară în altă, să penetreze frontiera ilegal și să pună în pericol siguranța cetățenilor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite