Cătălin Drulă şi-a lansat candidatura la Primăria Capitalei: Putem reuși împreună pe drumul onest
Deputatul USR Cătălin Drulă a declarat, duminică, la evenimentul de lansare a candidaturii sale la Primăria Capitalei, desfășurat în prezența președintelui Nicușor Dan, că își dorește un oraș mai bun, mai prietenos, mai ordonat.
‘Până la urmă, ce facem noi aici este despre cum construim lumea de mâine. Este despre exemplul pe care îl dăm pentru copiii noștri. Eu, ca bucureștean, ca tată, trăiesc în acest oraș și îmi doresc să-l facem mai bun, mai prietenos, mai ordonat și vă chem alături de mine să le spunem și să le arătăm copiilor noștri în fiecare zi că putem reuși împreună pe drumul onest’, a spus Cătălin Drulă.
În discursul său, Cătălin Drulă s-a referit și la proiectul de lege pentru punerea în aplicare a rezultatelor referendumului din 24 noiembrie 2024, pe care l-a depus în Parlament, menționând că îi așteaptă pe contracandidații săi să se pronunțe în legătură cu acesta.
‘Avem acest referendum votat și nu înțeleg ce mai dezbatem pentru a-l implementa. Eu am văzut că Guvernul nu face și am depus legea în Parlament. Legea așteaptă votul tuturor partidelor, am contracandidați de la aceste partide, îi aștept să se pronunțe în legătură cu această lege, dar această tergiversare ne arată exact pericolul pentru acest oraș: rețelele legate de partidele care nu votează acest referendum vor să mențină orașul în starea actuală de subdezvoltare și de fragmentare. Pentru ei e mai bine să aibă șase orașe mici și incoerente decât o metropolă, din păcate’, a susținut Drulă.
El a adăugat că este totuși optimist.
‘Sunt optimist – îl avem alături de noi pe președintele României, avem alături de noi voința bucureștenilor – și când ne punem întrebarea dacă vrem să continuăm pe un drum onest sau să lăsăm rețelele de partid să pună din nou gheara pe oraș, eu știu răspunsul. Pentru că l-am auzit lunile acestea în stradă și oamenii mi-au spus ‘nu mai vrem șase orașe într-unul singur, de ce nu se implementează referendumul?’. E o stare de nervozitate în societate, că oamenii votează referendumuri, își exprimă puterea suverană și că ele nu devin legi’, a spus Drulă.
Social – democrații mizează în această cursă pe actualul primar al sectorului 4, care promite că în Capitală aerul va deveni respirabil.
DANIEL BĂLUŢĂ – candidatul PSD la Primăria Capitalei: Lucrul important cu care trebuie să începem este depanarea acestui oraș. Nu sunt omul care pot să fac miracole în câteva zile, dar ceea ce pot promite este că orașul se va îmbunătăți și va deveni casa noastră.
Ciprian Ciucu, candidatul PNL la fotoliul de primar al Bucureștiului are un plan un proiect de regenerare a orașului.
CIPRIAN CIUCU – candidatul PNL la Primăria Capitalei: Mie îmi plac foarte mult orașele care sunt bine puse la punct, orașele ale căror lucrări sunt de calitate, orașele care au mentenanță, orașele care nu te agresează, orașele care miros frumos. Și am o viziune în ceea ce privește Bucureștiul pentru un proiect care pleacă din centru evident pe regenerare urbană.
Alegerile pentru primăria Capitalei se vor desfășura pe data de 7 decembrie.

