Cătălin Chirilă, medalie de bronz la canoe simplu 500 de metri, la Campionatele Europene de la Munchen. Competiția, transmisă de TVR 1

21 august 2022, 11:14

ACTUALIZARE Cătălin Chirilă a terminat al treilea cursa de 500 de metri canoe simplu, cu timpul de 1:48:364. Câștigătorul cursei a fost cehul Martin Fuksa, cu 1:47:183, iar al doilea a ieșit moldoveanul Serghei Tarnovschi, cu 1:48:160.

(w460) Clasamentu

Cătălin Chirilă: „Se putea să fie și o cursă mai bună. Așa mă așteptam, de pe mal, să o abordez într-o cu totul altă manieră. Cumva, pe la jumătatea cursei mi-am dorit să fie măcar medalie de bronz, pentru că a fost o cursă foarte strânsă. (…) Eu îmi doresc să merg din ce în ce mai tare, din ce în ce mai puternic, și să nu îi las prea curând să mă întreacă „.

––––––––––––––––––––––––––––-

Finala de 500 de metri la canoe simplu a fost transmisă de TVR 1.

Cătălin Chirilă are medalia de argint la această probă,  la Campionatele Mondiale de kaiac-canoe de la Halifax, Canada, desfășurate la începutul acestei luni. Chirilă a fost cronometrat la Mondiale cu timpul de 1 min 56 sec 51/100, fiind devansat de brazilianul Isaquias Santos, 1 min 54 sec 59/100. Al treilea a fost cehul Martin Fuksa, înregistrat cu timpul de 1 min 56 sec 79/100.

Kaiac-canoe: Sportivul Cătălin Chirilă, medaliat cu argint la Mondialele de la Halifax în proba de canoe simplu 500 m

Cătălin Chirilă a reușit ieri să obțină medalia de aur în proba de 1.000 de metri, după o luptă strânsă pe ultima sută de metri cu cehul Martin Fuksa, multiplu campion european, care, după jumătatea cursei, a înaintat pe prima poziție. Într-o cursă care a ținut spectatorii cu sufletul la gură, canoistul român a accelerat, l-a depășit pe Fuksa și a reușit să treacă finișul înaintea adversarului său direct.

CĂTĂLIN CHIRILĂ, campion european: A fost o cursă foarte grea, finișul pentru mine a fost mult mai greu decât mă așteptam, mi-am dorit să controlez și într-un fel am făcut-o, iarăși, ca la Mondiale. Martin Fuksa este un adversar cu potențial și nume mare deja format în acest sport.