Casa Albă: Joe Biden, testat pozitiv la COVID-19. Președintele american are “simptome uşoare”
Preşedintele american Joe Biden, în campanie în Nevada pentru alegerile din noiembrie, a fost testat pozitiv la COVID-19, a anunţat miercuri Casa Albă într-un comunicat, precizând că are “simptome uşoare”, notează AFP.
Preşedintele de 81 de ani, “complet vaccinat” s-a întors din Las Vegas, unde participa la evenimentele electorale, acasă, în Delaware, pentru a se izola, dar va continua să își îndeplinească pe deplin atribuțiile. Pe aeroport, a răspuns de la distanță întrebărilor adresate de jurnaliști.
Joe Biden a spus, miercuri, că se simte bine după ce a fost testat pozitiv la COVID-19 în cursul unei deplasări de campanie în Nevada.
“Mă simt bine”, le-a declarat el jurnaliştilor, în timp ce urca la bordul avionului prezidenţial “Air Force One”.
Biden trebuia să vorbească la evenimentul unei organizații latino-americane pentru drepturile civile, dar liderul acesteia a anunțat pe scenă, în ultimul moment, că discursul a fost anulat în urma confirmării diagnosticului. Conferința era dedicată problemelor care îi afectează pe votanții latino.
Biden tocmai salutase câteva zeci de persoane la un restaurant mexican. Acolo a vorbit cu mai mulți clienți și a făcut poze cu ei.
Președintele a petrecut două nopți în Vegas, pentru evenimente circumscrise campaniei electorale.

