Casa Albă a trimis către Senatul SUA nominalizarea noului ambasador american la București, Darryl Nirenberg
Casa Albă a trimis către Senatul SUA nominalizarea noului ambasador american la București, Darryl Nirenberg, se arată pe site-ului administrației americane.
Nominalizarea lui Darryl Nirenberg ambasador extraordinar și plenipotențiar al Statelor Unite ale Americii în România a fost primită de la președinte pe 16 iunie și a fost trimisă în aceeași zi Comisiei pentru relații externe din Senat, confirmă Congresul SUA.
Darryl Nirenberg a fost nominalizat pe 20 mai de președintele SUA, Donald Trump, ambasador al Statelor Unite în România.
„Un mândru absolvent al Universității Colgate și al Facultății de Drept a Universității George Washington, Darryl a fost – și va continua să fie – un luptător neobosit pentru agenda mea America First. El ne va ajuta să consolidăm legăturile cu România, să susținem parteneriatul militar și să promovăm interesele economice și de securitate ale Americii în străinătate. Felicitări, Darryl!”, scria atunci Donald Trump pe rețeaua sa de socializare, Truth.
Darryl Nirenberg, fost consilier în Senatul SUA, are peste 40 de ani de experiență în domeniul politicii externe. Este recunoscut pentru expertiza sa în relații internaționale și securitate, având un rol semnificativ în comisiile senatoriale de afaceri externe, unde a contribuit la elaborarea politicilor SUA în Europa de Est.

