Carnea de miel s-a scumpit. Ciobanii justifică creșterea prin faptul că și cheltuielile lor sunt mai mari

26 March 2026, 19:27 (actualizat 26 March 2026, 23:52)

Românii îşi fac calcule pentru cumpărăturile de Paşti şi se gândesc la ce produse ar putea renunţa, pentru că scumpirile îi afectează pe toţi. În piețele din Neamț, carnea de miel a crescut la 45 de lei kilogramul, faţă de 35-40 de lei cât a fost anul trecut. Diferența ar fi cât o pâine, spun ciobanii, care justifică scumpirile prin faptul că și cheltuielile lor sunt mai mari.

Ionel Petrescu din comună Răucesti, județul Neamț, este foarte căutat pentru produsele sale de la stână. Anul acesta, din cauza scumpirii cerealelor și a creşterii cheltuielilor cu întretinerea utilajelor, s-a văzut nevoit să mai adauge puțin la prețuri, inclusiv la carnea de miel.

Ionel Petrescu-crescător de animale, Răucești, Neamț: Merge în 45 de lei kilogramul anul asta. Cu cât e mai scump decât anul trecut? Cu 5 lei. Cât o pâine…. și câtă muncă.

Ciobanul mai spune că își hrănește animalele numai cu cereale, pentru a obține o carne gustoasă și sănătoasă. Astfel, nu duce lipsa de clienți.

Ionel Petrescu-crescător de animale, comună Răucești, Neamț: Omul a fost mulțumit cu ce i-am dat anul trecut și el mă sună din timp, când fată oile. Și îmi spune: îmi ții miel până la Paști. Nu contează, pot să aibă oricâte kilograme! Mieii is dați deja.

În ciuda prețului puțin mai mare decât anul trecut, carnea de miel rămâne în topul preferințelor românilor pentru masă de Paști.

În piețele agroalimetare au început să apară primele oferte din partea comercianților și crescătorilor de animale. Prețul pentru un kilogram de carne de miel este de 45 de lei, iar pentru carnea de ied sau de oaie, 35 de lei.

Mulți clienți speră că în Săptămâna Mare, înainte de Paști, carnea de miel să se ieftinească. Pe de altă parte, vânzătorii spun că prețul de 45 de lei este la limita inferioară a profitului și le-ar veni greu să îl scadă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite