Capsula Dragon cu noul echipaj de pe Stația Spațială Internațională a ajuns pe orbită. „A fost o călătorie pe cinste. Am părăsit Pământul, dar Pământul nu ne-a părăsit pe noi”

Lansarea misiunii Crew-12/Profimedia Images
13 February 2026, 14:14 (actualizat 13 February 2026, 19:29)

NASA și SpaceX au lansat noul echipaj format din patru persoane spre Stația Spațială Internațională (ISS), vineri dimineață, în cadrul misiunii Crew-12, iar capsula Dragon la bordul cărora se află aceștia a ajuns pe orbită, transmite Space.com. Cei 4 vin în sprijinul echipajului redus la trei membri, rămas după prima evacuare medicală din istorie de pe ISS.

SpaceX a lansat misiunea Crew-12 de la Stația Spațială Cape Canaveral, trimițând patru astronauți la ISS pentru o ședere de opt luni. Crew Dragon „Freedom” a decolat de pe o rachetă Falcon 9 de la Complexul de Lansare Spațială-40 (SLC-40) la ora 5:15 a.m. EST (10:15 GMT) în această dimineață (13 februarie), transportând astronauții NASA Jessica Meir și Jack Hathaway, astronautul Agenției Spațiale Europene (ESA) Sophie Adenot și cosmonautul Roscosmos Andrey Fedyaev pe orbita joasă a Pământului.

A fost o călătorie pe cinste”, a transmis Meir prin radio către Centrul de Control al Misiunii după ce a ajuns pe orbită. „Am părăsit Pământul, dar Pământul nu ne-a părăsit pe noi.”

Astfel ISS va reveni la un echipaj de 7 membri, după evacuarea membrilor misiunii anterioare, Crew-11, din cauza unei probleme de sănătate nespecificate a unuia dintre astronauţi.

Lansarea s-a produs la ora 11:15 GMT. Astronauţii misiunii Crew-12 vor andoca la ISS sâmbătă, 14 februarie, la ora 20:15 GMT.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite