Canonizarea marilor duhovnici Paisie și Cleopa a avut loc la Mănăstirea Sihăstria. Vor fi cinstiți în ziua de 2 decembrie

7 august 2025, 20:25

A fost sărbătoare la Mănăstirea Sihăstria, unde au fost canonizați doi dintre cei cei mari mari duhovnici ai ortodoxiei române. Din acest an, sfinții părinți Paisie Olaru și Ilie Cleopa, cunoscuți pentru harul și smerenia cu care au păstorit destinele a mii de credincioși, vor fi menționați în calendarul ortodox. La eveniment au asistat peste 20.000 de oameni.

Procedura de canonizare a început miercuri seară, cu slujba Privegherii, oficiată de Înalt Prea Sfintitul Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, și a continuat dimineață cu Procesiunea așezării sfintelor moaște în baldachinele din biserica mare a mănăstirii și săvârșirea Sfintei Liturghii.

Pr. Lucian Apopei, director comunicare, Mitropolia Moldovei şi Bucovinei: Momente istorice, poate unice în viața unui credincios, dar se vede că biserica noastră este vie și naște sfinți. Din cinul mănăstirii s-au ridicat mai presus de îngerii preoții Cleopa și Pasie, foarte iubiți de români și nu numai.

La Mănăstirea Sihăstria au venit mii de pelerini din țară și din străinătate să îi cinstească pe cei mai noi sfinți din caleandarul ortodox.

Părinții Cleopa și Paisie fac parte din galeria marilor preoți și învățători ai neamului românesc. Vor fi cinstiți în ziua de 2 decembrie. Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române i-a canonizat în vara anului trecut.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite