Caniculă în Italia şi Polonia, furtuni în Cehia şi ploi abundente în Franţa. Incendiile se extind în Albania

11 July 2024, 20:20

Coduri roşii de caniculă sau de furtuni violente. Acesta este tabloul meteorologic în Europa care se confruntă cu o creştere semnificativă a incendiilor care se extind rapid din cauza secetei. Şi canicula şi furtunile provoacă pagube semnificative, iar fermierii se plâng că fenomenele extreme le distrug culturile.

Dezastrele provocate de fenomenele meteorologice extreme devin o normalitate în Italia. Nordul ţării se confruntă frecvent cu vânturi puternice și inundații, în timp ce sudul este afectat de valuri de căldură extremă și secetă. Ministerul Sănătății din Italia a emis cod roşu de caniculă în șapte orașe.

Cehia a fost lovită de o furtună violentă care a devastat mai multe localităţi din centrul ţării.  Pompierii au îndepărtat copacii și crengile căzute pe şosele și au pompat apa afară din casele oamenilor. Traficul feroviar a fost blocat în mai multe regiuni din cauza copacilor căzuți pe șinele de tren.

În Polonia, a fost emisă a treia alertă de grad maxim pentru 10 regiuni din estul țării. Sunt așteptate temperaturi de până la 35 de grade Celsius, furtuni cu rafale de vânt de până la 100-120 km/h, ploi intense și grindină. Partea de nord a țării a fost deja afectată de aceste fenomene extreme, iar 22.000 de persoane au rămas fără curent electric.

Incendiile s-au extins în sudul Albaniei din cauza secetei, iar zeci de hectare de vegetație uscată au fost mistuite de flăcări. Pompierii și soldații se luptă cu focul în mai multe localități din apropierea graniței cu Grecia. Cu toate că vânturile puternice și temperaturile extreme nu ii ajuta deloc pe salvatori, autoritățile au anunțat că situația s-a îmbunătățit în anumite zone și pericolul pentru locuitori a scăzut.

Culturile agricole din centrul Franța sunt puternic afectate de precipitațiile abundente din ultima perioadă. Pierderile pentru producția de cereale sunt estimate la -13%.

Șantierele din sudul Franţei au devenit adevărate cuptoare, unde muncitorii sunt nevoiți să lucreze în plină arșiță. Patronii spun că în astfel de situații, vor trimite muncitorii acasă și le vor plăti ziua de lucru.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite