Când vor începe negocierile de aderare la UE ale Republicii Moldova şi care ar putea fi orizontul de integrare

9 iunie 2026, 12:34 (actualizat 9 iunie 2026, 15:13)

Republica Moldova a primit undă verde pentru începerea negocierilor de aderare la Uniunea Europeană. Când vor începe acestea şi care ar putea fi orizontul de integrare a vecinilor noştri, aflăm din rubrica „Europa, printre rânduri”, semnată de Lucian Pîrvoiu.

Vești bune pentru Chișinău! Politico anunță, citând diplomați europeni, că pe data de 15 va avea loc în Luxemburg o conferință interguvernamentală care va marca începerea negocierilor pe clustere pentru accederea în Uniunea Europeană pentru Republica Moldova și Ucraina. Cele două au pornit împreună în procesul de aderare, așa că era firesc să continue tot așa, mai ales după ce Ungaria a dat semne că va renunța la vetoul cu care Viktor Orban a blocat avansul Ucrainei până de curând. Atenție, începerea negocierilor nu înseamnă o garanție a unei integrări rapide, pot trece ani mulți până la finiș, la care există posibilitatea ca unii să nici nu ajungă. Turcia, de exemplu, e un caz special: a început negocierile în 1987 și a deschis doar 16 capitole de negociere din 35, actualmente procesul fiind înghețat sine die.

Țările membre nu se înghesuie să folosească spaţiul fiscal pentru industria de apărare

Euractiv notează că statele membre nu s-au înghesuit până acum să folosească spațiul fiscal oferit de Comisia Europeană pentru a încuraja cheltuielile de apărare. Este vorba de cele 650 de miliarde de euro pe care executivul european s-a decis să le scadă din calculele deficitelor naționale dacă vor fi folosite pentru industria de apărare, în cadrul programului Readiness 2030, din care face parte și instrumentul de finanțare SAFE. E un spațiu fiscal de 1,2 la sută din PIB-ul național, folosit la întreaga valoare doar de Lituania. Restul țărilor au folosit sume mult mai mici, iar altele deloc, precum România, care, cu deficitul său colosal nu și-a permis mărirea acestuia, în ciuda clauzei de slavgardare de 1,2 la sută.

Bulgaria vrea să dea lovitura cu revitalizarea mineritului

Vecinii de la sud de Dunăre vor să dea lovitura cu revitalizarea minelor. De data asta nu cărbunele este vedeta, ci mineralele rare, mai precis proiectul de extragere a tungstenului de lângă Velingrad. Un proiect de miliarde pentru un material folosit în industria electrotehnică, foarte căutat. Și la ei, ca și la noi, e multă dezinformare în jurul proiectelor de acest gen, însă autoritățile de la Sofia sunt hotărâte să demineze drumul proiectelor miniere destinate resurselor rare. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite