Căi ferate și drumuri cu bani de la Apărare. U.E oferă mulți bani, astfel încât tancurile NATO să poată ajunge pe flancul estic pe autostradă, prin tuneluri și fără ca podurile să se prăbuşească

14 August 2025, 21:25

România ar putea construi autostrăzi și căi ferate cu banii destinați Apărarii, susține ministrul Ionut Moşteanu. Uniunea Europeană pune la bătaie foarte mulți bani, astfel încât tancurile NATO să poată ajunge pe flancul estic pe autostradă, prin tuneluri și fără ca podurile să se prăbuşească.

La summitul NATO de la Haga, România, s-a angajat, alături de aliaţi, să cheltuie 5 la suta din PIB pentru Apărare. 3,5 la suta vor fi destinaţi înzestrării Armatei, iar 1,5 % pentru cheltuieli conexe. Adică pentru construirea sau modernizarea aşa numitei infrastructuri duale, civile şi militare.

Un exemplu concret este autostrada Moldovei, inclusiv segmentul Paşcani-Siret.

Comisia Europeană a recunoscut că tancurile NATO care ar trebui să răspundă unei invazii la graniţa estică a UE ar rămâne blocate în tuneluri sau ar provoca prăbuşirea podurilor.

„Avem poduri vechi care trebuie modernizate. Avem poduri înguste care trebuie lărgite. Şi avem poduri inexistente care trebuie construite. Realitatea de astăzi este că, dacă vrem să transportăm echipament militar şi trupe din vestul Europei în est, este nevoie de săptămâni şi, în unele cazuri, de luni”
,a declarat comisarul pentru Transporturi, Apostolos Tzitzikostas.

Prin urmare, Uniunea Europeană pune la bătaie 800 de miliarde de euro pentru apărare si dezvoltarea infrastructurii in scop de apărare prin programul programul REarm Europe.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite