Cadavrele a 33 de palestinieni, recuperate în urma retragerii israeliene din anumite zone ale orașului Gaza
Cadavrele a cel puțin 33 de palestinieni au fost recuperate astăzi din orașul Gaza, a declarat pentru CNN directorul Spitalului Al-Shifa, Dr. Mohammed Abu Salmiya, după ce armata israeliană s-a retras din unele zone ale orașului.
Unele dintre cadavre nu au putut fi identificate imediat, așa că au fost trimise la Al-Shifa, deoarece este singurul spital din Gaza cu un departament de medicină legală, a spus Salmiya.
Armata israeliană a declarat că acordul de încetare a focului a intrat în vigoare, întrucât trupele s-au retras acum pe liniile de desfășurare convenite.
Forțele israeliene s-au retras din unele zone ale Fâșiei Gaza, în conformitate cu termenii acordului de încetare a focului aprobat de guvernul israelian în cursul acestei dimineți, potrivit CNN.
Forțele de Apărare ale Israelului au declarat astăzi că acordul de încetare a focului a intrat în vigoare vineri, la ora locală 12:00.
La mai bine de doi ani de la răpirea a 251 de persoane din Israel de către Hamas și aliații săi și transferarea lor în Gaza, 47 de ostatici rămân în enclavă. Se crede că cel puțin 20 se crede că sunt în viață.
Rămășițele altui ostatic, soldatul israelian Hadar Goldin, se află acolo din 2014, când a fost ucis și trupul său a fost dus în Fâșia Gaza.
Guvernul israelian a declarat că 26 dintre cei 48 de ostatici sunt decedați, iar statutul altor doi – Tamir Nimrodi și Bipin Joshi – rămâne nesigur. Anterior, guvernul și-a exprimat „îngrijorarea gravă” cu privire la soarta lor.
Toți ostaticii israelieni din Gaza urmează să fie eliberați luni sau marți, în cadrul primei faze a unui plan de încetare a focului convenit de Hamas și Israel, potrivit președintelui SUA, Donald Trump.

