Bullyingul începe din grădiniţă: izolarea şi excluderea, cele mai frecvente forme de abuz

2 February 2026, 08:28

Bullyingul începe încă din grădiniţă, iar izolarea de la jocuri şi excluderea socială sunt cele mai frecvente forme de bullying în învăţământul preşcolar, potrivit unui studiu recent.

Educatorii şi părinţii semnalează tot mai des astfel de probleme, atât în grădiniţe, cât şi dincolo de poarta instituţiei. Specialiştii arată că dificultăţile pornesc, de regulă, de la probleme de comportament, precum tendinţa de control în timpul jocului, manifestări emoţionale intense – furie sau frustrare – şi pot ajunge la agresiuni fizice, cum ar fi lovirea sau împingerea intenţionată.

În urma experienţelor agresive repetate, apar efecte precum excluderea din jocuri şi refuzul participării la activităţile de grup.

Cercetarea analizează şi modul în care programul „Să fim prieteni – Fără bullying”, derulat de Salvați Copiii România, influenţează reducerea problemelor de comportament din sistemul preşcolar.

Potrivit datelor, 96% dintre educatorii care lucrează cu această metodă au observat îmbunătăţiri ale bunăstării emoţionale a copiilor, iar nivelul de auto-reglare comportamentală a crescut cu 12%.

Şi părinţii au remarcat, la rândul lor, creşteri semnificative ale generozităţii şi respectului faţă de ceilalţi copii.

În acelaşi timp, părinţii sunt indicaţi cel mai des drept principala sursă de influenţă pentru comportamentele de bullying ale copiilor, urmaţi de grupurile de prieteni şi de cadrele didactice.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite