Bucurie în stradă în Israel, după vestea acordului privind eliberarea ostaticilor
Confirmările privind încheierea unui Acord pentru eliberarea ostaticilor a fost primit cu mare bucurie, în stradă, în Israel.
Rude ale ostaticilor au ieșit pe străzile din Tel Aviv.
732 de zile, 22 de ore și 50 de minute au așteptat marea veste a întoarcerii acasă a celor dragi. “Toți, acum”, a fost scandarea-apel pentru returnarea tuturor celor răpiți de organizația teroristă Hamas.
Potrivit estimărilor forțelor de apărare ale Israelului, în jur de 20 de ostatici sunt în viață.
Rude și susținători ai eforturilor pentru încetarea focului în Gaza i-au mulțumit președintelui Statelor Unite, Donald Trump.
După doi ani de război, Israelul şi gruparea palestiniană Hamas au convenit asupra unui armistiţiu în Gaza în cadrul planului preşedintelui american Donald Trump de a stabili o pace „durabilă” în regiune, comentează AFP. „Un eveniment istoric, fără precedent, binecuvântați fie cei care fac Pace”. Este postarea prin care Donald Trump a confirmat încheierea primei faze a unui Acord de încetare a focului între Israel și Hamas.
Într-un mesaj pe reţeaua sa Truth Social, preşedintele american a declarat că este „mândru să anunţe că Israelul şi Hamas au fost de acord cu prima fază” a planului său de pace pentru Gaza, în cadrul negocierilor indirecte din Egipt.
„Aceasta înseamnă că toţi ostaticii vor fi eliberaţi foarte curând şi că Israelul îşi va retrage trupele pe linia convenită, primii paşi către o pace puternică, durabilă şi eternă„, a indicat preşedintele SUA.

