Bucureștiul nu are un spațiu adecvat pentru depozitarea patrimoniului Enescu. Raportul comisiei de control, trimis Parchetului

3 aprilie 2026, 20:06

Capitala României nu are în acest moment un spațiu adecvat pentru a depozita în siguranță patrimoniului lăsat moștenire de marele muzician George Enescu. Este concluzia Ministrului Culturii, după ancheta făcută la Muzeul Național ce poartă numele marelui compozitor. Când clădirea muzeu a intrat în renovare, mai multe manuscrise și bunuri au fost depozitate în containere improprii.

Manuscrise, viori, mobilier şi partituri celebre care i-au aparţinut lui George Enescu au ajuns în atenţia Corpului de Control al Ministerului Culturii, iar cazul a fost sesizat şi Parchetului. Verificările arată că, în prezent, nu există în Bucureşti un spaţiu sigur pentru depozitarea bunurilor de tezaur ale marelui compozitor.

Documente de mare valoare au fost ţinute peste patru ani în containere, în aer liber, în timpul renovării Muzeului Naţional „George Enescu”, iar unele piese de mobilier prezintă deja urme de deteriorare.

În lipsa unei inventarieri clare, au apărut suspiciuni că din arhiva lui George Enescu ar fi dispărut inclusiv manuscrise.

Potrivit unor informații, furturile ar fi avut loc înainte de Revoluție, chiar în perioada conducerii de atunci a Muzeului Enescu.

Societatea civilă cere transparentizarea informațiilor legate de patrimoniul enescian.

Într-un răspuns pentru Televiziunea Română, Muzeul Naţional „George Enescu” precizează că nu are competenţa de a se pronunţa asupra unor fapte dintr-un context istoric complex şi incomplet documentat.

Reprezentanţii instituţiei mai spun că fostul director, Romeo Drăghici, deţinea o colecţie proprie de documente enesciene.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite