„Bucura 7.0” – un eveniment inedit cu muzica clasică și muzică românească contemporană în mijlocul naturii
În perioada 15 – 17 august, la Lacul Bucura, în Masivul Retezat, a avut loc un eveniment cultural atipic, care a pus în valoare muzica clasică, într-un cadru natural protejat, pentru a ridica nivelul de conștientizare a legăturii organice dintre om, cultură și natură. Evenimentul inedit a marcat 90 de ani de la înființarea primului parc național din România, Parcul Național Retezat.
Turiștii prezenți la mijlocul lunii august la Lacul Bucura, au avut parte de trei zile de concerte de muzică clasică, dar și de proiecții de filme documentare despre natură.
„Bucura 7.0” a prezentat o serie de 21 flashmob-uri și 3 concerte de muzică clasică, cu 7 piese în primă audiție absolută scrise de 7 compozitori români contemporani, în interpretarea a 14 muzicieni din România și Republica Moldova și proiecția a 3 filme-documentar dedicate naturii.
Au putut fi ascultate 7 lucrări unice semnate de compozitorii Dan Dediu, Cătălin Crețu, Sabina Ulubeanu, Marius Sireteanu, Dan Variu, Oana Vardianu și Mihnea Brumariu, pentru 7 formații camerale inedite și compoziții din literatura universală, în 24 evenimente dedicate muzicii clasice în concept interdisciplinar.
Muzicienii care au transformat arealul natural în sală de concert: Ion Negură (flaut), Emin Curtgeafar (oboi), Alexandru Domnari (caval), Abel Chircă (vioară), Andrei Mihail Radu (vioară), Andrieș Cigulea (violă), Iosif Constantinescu (chitară), Corina Răducanu (pian), Eugen Dumitrescu (pian), Ovidiu Foca (voce) și Grupul vocal ISON.
Filmele proiectate în cele trei seri: „Apă și Talpă”, „România Sălbatică” și „Oamenii Drumului – Terra Banatica”. Invitații speciali ai celor trei zile au fostparapantistul Toma Coconea, ultramaratonistul Tibi Ușeriu și fotograful Dan Dinu.

