Braşov: Anchetă penală după ce o tânără de 19 ani a murit în spital, la o săptămână după ce a născut. Familia pacientei acuză medicii de malpraxis
O tânără mamă din Brașov a murit la aproape o săptămână de când a adus pe lume o fetiță. Femeia a născut natural, iar în ziua externării din maternitate a început să se simtă foarte rău. A fost transferată la Spitalul Județean cu o infecție puternică, a fost operată, dar în câteva zile a murit. Familia pacientei acuză medicii de malpraxis, iar procurorii au deschis anchete în ambele unități medicale.
Tânăra de 19 ani era fericită că familia s-a mărit și a apucat să facă o prima și ultima fotografie cu bebelușul.
Pe mamă o așteptau acasă soțul și băiețelul lor de un an și patru luni. Bucuria a dispărut rapid în ziua în care tânăra mămică trebuia să se externeze.
CONSTANTIN CARAPCEA – manager Maternitatea Brașov: A născut fără niciun fel de probleme medicale. În momentul în care s-a împlinit a treia zi și urma să fie externată, la o evaluare sumară, s-a constatat faptul că există învinețiri ale degetelor de la mâini, degetelor de la picioare.
Pentru că starea pacientei se agrava, medicii de la maternitate au decis să o transfere la spitalul județean. Acolo, specialiștii au descoperit că fata a avut necroză uterină. A fost operată de urgență, dar a murit la scurt timp în sectia de terapie intensivă.
CONSTANTIN CARAPCEA – manager Maternitatea Brașov: O explicație medicală clară nu am. Deci este o necroză generală, o boală de sânge, se presupune a fi. O certitudine nu am.
Familia crede că medicii sunt de vină și îi acuză de malpraxis.
De curând au venit și rezultatele autopsiei, iar oamenii legii fac cercetări.
Prin telefon: ANCA GHEORGHIU, purtător de cuvânt, Parchetul de pe lângă Judecătoria Brașov: În urma efectuării autopsiei s-a stabilit infecția bacteriană drept cauza decesului. În prezent se efectuează cercetări penale IN REM cu privire la sancțiunea de ucidere din culpă.
Autoritățile fac cercetări, pentru a stabili ce a dus exact la moartea tinerei și dacă este cineva vinovat de producerea tragediei.

