Bosniacii așteaptă răspunsuri privind partidele de vânătoare de oameni organizate la Sarajevo în anii ’90

18 November 2025, 20:24 (actualizat 19 November 2025, 07:34)


La o săptămână de la reapariția în presa occidentală a scandalului legat de organizarea de vânătoare de oameni în Bosnia, locuitorii din Sarajevo așteaptă un răspuns din partea justiției. Presa italiană a dezvăluit că numeroși străini din ţări occidentale, dar și din Rusia, au venit la Sarajevo pentru a participa la partide de vânătoare în care locuitorii capitalei Bosniei erau uciși. Vă avertizăm că sunt imagini și informații care vă pot afecta emoțional.

Armata sârbilor bosniaci condusă de Ratko Mladici a început asediul orașului Sarajevo pe 5 aprilie 1992. Timp de 1425 de zile, adică aproape patru ani, 11 541 de civili au fost uciși de tirurile artileriei sârbilor și de gloanțele lunetiștilor.

Bulevardul Mesha Selimovici din Sarajevo a căpătat tragicul nume de Aleea Lunetiștilor, pentru că în fiecare zi civili nevinovați cădeau victimele lunetiștilor.

Mulți dintre aceștia erau străini veniți la vânătoare de oameni. Unii locuitori din Sarajevo au aflat după mulți ani acest lucru.

Primele informații despre crimele comise de așa zișii vânători străini au apărut la finele anului 1993, când serviciul de informații din Bosnia Herțegovina a început o anchetă, după interogarea prizonierilor sârbi.

Edin Subasici, fost ofițer de infromații: Un lunetist sârb îl întreabă pe un străin cu cât va fi plătit pentru a lupta în Sarajevo. Străinul spune că nu va primi nimic; dimpotrivă, el va plăti. El spune că a venit pentru a ucide locuitori ai oraşului Sarajevo şi se numeşte un vânător adevărat.

Italia a lansat o anchetă în cazul celor care au călătorit în anii 90 la Sarajevo pentru a împușca civili.

În acest timp, la sediul ONU din New York a fost inaugurat memorialul Florea Srebrenitei, dedicat memoriei victimelor genocidului comis de armata sârbilor bosniaci, condusă de generalul Ratko Mladici, pe 11 iulie 1995, în localitatea Srebrenita din Bosnia Herțegovina.

Peste 8 mii de bărbați bosniaci, de toate vârstele au fost uciși de către soldații lui Mladici, și îngropați în gropi comune. Masacrul de la Srebrenita este considerat unul dintre cele mai grave crime comise după cel de al doilea război mondial.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite