Bolojan, întrevedere la Guvern cu Igor Grosu. Situaţia politică din Republica Moldova după alegeri și sprijinul României pentru integrarea europeană, printre temele discutate
Prim-ministrul Ilie Bolojan a avut, miercuri, la Palatul Victoria o întrevedere cu preşedintele Parlamentului Republicii Moldova, Igor Grosu.
Potrivit unui comunicat al Guvernului, cei doi oficiali au discutat despre situaţia politică din Republica Moldova după recentele alegeri parlamentare, în urma cărora Partidul Acţiune şi Solidaritate (PAS), formaţiunea proeuropeană, a obţinut victoria.
Premierul Bolojan l-a felicitat pe Igor Grosu pentru rezultatul obţinut şi pentru sprijinul popular acordat parcursului european al Republicii Moldova.
“În cadrul întâlnirii, oficialii au abordat şi teme privind continuarea şi extinderea proiectelor de conectivitate şi cooperare transfrontalieră, intensificarea relaţiilor economice bilaterale, precum şi sprijinul ferm al României pentru integrarea europeană a Republicii Moldova şi pentru aderarea acesteia la Uniunea Europeană”, se arată în comunicat.

