Bolojan, despre veniturile nesimțite ale șefilor marilor companii de stat: M-am uitat la Aeroportul Kogălniceanu, Otopeni și Romatsa. Au explodat indemnizațiile!
Directorii Aeroportului Kogălniceanu, Otopeni şi Romatsa şi-au mărit indemnizaţiile cu 40-50%, a anunţat premierul României. Ilie Bolojan a declarat că legea nu poate forţa conducerile marilor companii să revină la indemnizaţii decente şi, în aceste condiţii, directorii preferă să îi sfideze pe români.
ILIE BOLOJAN – prim-ministrul României: M-am uitat la trei companii din zona transporturi aeroportul Kogălnicenanu, Otopeni și Romatsa. Au explodat indemnizațiile conducerii!. Sunt sume robuste, și le-au crescut cu 40-50%, datele vor fi făcute publice. Credeti că și le-au redus? Nu, preferă să stea la limită, până nu le mai poți bloca bugetele nu-i interesează, în loc să revină la niște indemnizații decente. Și dacă legea nu-i poate forta, poate bunul simt, i-ar putea forța sau ministerul să pună presiune pe ei pentru că efectiv îi sfidează pe oameni.

